Groźni przestępcy uciekli z więzienia. Sąsiednie kraje mocno zaniepokojone

Ewa Zwolińska

Oprac.: Ewa Zwolińska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,3 tys.
Udostępnij

Tysiące niebezpiecznych przestępców, którzy w środę uciekli z więzienia w Mozambiku, mogą próbować przedostać się za granicę i kontynuować tam swoją kryminalną działalność. Obawiają się tego szczególnie RPA i Zambia. Wszystkie sąsiadujące z Mozambikiem krajem wzmacniają ochronę granic.

Mozambik. Zamieszki na ulicach po październikowych wyborach prezydenckich
Mozambik. Zamieszki na ulicach po październikowych wyborach prezydenckichAmilton NewesAFP

Około 6 tys. więźniów uciekło z więzienia o zaostrzonym rygorze w Matola pod Maputo w Mozambiku w dniu Bożego Narodzenia, korzystając z chaosu, jaki zapanował w kraju podczas ogólnokrajowych protestów, do których doszło po spornych wyborach 9 października.

Szef policji Mozambiku Bernardino Rafael powiedział, że 29 zbiegów zostało skazanych za terroryzm, podczas gdy pozostali odsiadywali wyroki za poważne przestępstwa. W piątek przekazał więcej informacji na temat "pozostałych". Są wśród nich mordercy, seryjni mordercy, seryjni gwałciciele i bandyci, którzy dokonywali napadów rabunkowych z bronią w ręku.

RPA obawia się wzrostu przestępczości i ksenofobii

Policja w sąsiedniej Republice Południowej Afryki została postawiona w stan podwyższonej gotowości. - Ucieczka do RPA i połączenie się z jej sieciami przestępczymi i podziemnym światem przestępczym jest bardzo prawdopodobna, ponieważ zwiększy ich szanse pozostania na wolność - powiedziała w sobotę w rozmowie z mediami Ann-Mari Hesselink, południowoafrykańska kryminolog z Uniwersytetu w Limpopo. Jej zdaniem przestępcy prawdopodobnie próbują przekroczyć trudną do upilnowania granicę między Mozambikiem a RPA, a wkrótce mogą pojawić się też wśród uchodźców starających się o azyl polityczny.

Południowoafrykański kraj już teraz ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników przestępczości. Kryminaliści z Mozambiku nie tylko pogorszyliby policyjne statystyki, ale dodatkowo przyczyniliby się do wzrostu ksenofobii. W RPA, gdzie żyje już kilkadziesiąt tysięcy migrantów z Mozambiku, głównie tych, którzy nielegalnie przekroczyli granice, uciekinierom, mimo posługiwania się innym językiem, łatwo byłoby ukryć się przed służbami bezpieczeństwa.

Zambia i inni sąsiedzi wzmacniają ochronę granic

W Zambii w sobotę niepokój wywołała informacja, że część zbiegów jest uzbrojona, ponieważ udało im się rozbroić dziesiątki strażników. Choć granica tego kraju z Mozambikiem jest stosunkowo krótka, poza trzema przejściami drogowymi jest niemal niestrzeżona. Podobnie jak ta, którą z Mozambikiem dzieli Zimbabwe.

Zambia jest szczególnie wrażliwa na niepokoje w sąsiednim kraju, ponieważ przechodzi przez niego większość jej importu, w tym paliwo i energia elektryczna. Zambijska policja uspokajała w sobotę, że nawet jeśli zbiegłym z Mozambiku więźniom uda się przekroczyć granicę, to ze względu na posługiwanie się językiem portugalskim w angielskojęzycznej Zambii będą łatwym celem dla policji.

Władze wszystkich sąsiadujących z Mozambikiem krajów - Tanzanii, Malawi, Zambii, Zimbabwe, RPA i Eswatini - już zaczęły wzmacniać granice z ogarniętym chaosem krajem, aby zapobiec wjazdowi niebezpiecznych przestępców. Wszystkie te kraje obawiają się też, że ucieczka więźniów może zagrozić ich branży turystycznej, ponieważ pogranicze z Mozambikiem to niemal nieprzerwany pas parków narodowych.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Jakie powinny być pierwsze decyzje nowego prezydenta? Rzecznik SSP "Iustitia": Podpisanie ustaw normujących sytuację neosędziów
      Jakie powinny być pierwsze decyzje nowego prezydenta? Rzecznik SSP "Iustitia": Podpisanie ustaw normujących sytuację neosędziówPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na