Walutą obowiązującą w Tanzanii jest szyling tanzański (TZS). Językami urzędowymi w Tanzanii są języki: angielski i suahili.
Stolicą kraju jest Dodoma, jednak największym miastem i głównym ośrodkiem gospodarczym pozostaje Dar es Salaam.
Tanzania - położenie i klimat
Tanzania leży w Afryce Wschodniej. Graniczy z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Zambią, Malawi, Mozambikiem i Demokratyczną Republiką Konga. Klimat w Tanzanii jest typowo tropikalny.
Na terenie kraju leży Mount Kilimandżaro - najwyższy szczyt Afryki, który jest popularnym celem wspinaczkowym, przyciągającym turystów z całego świata.
W państwie znajduje się także Tanganika - drugie pod względem głębokości jezioro na świecie. Tanzania sąsiaduje także z Jeziorem Wiktorii na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej o powierzchni 68,8 tys. km², dzięki czemu jest to największe jezioro Afryki co do zajmowanego obszaru. To także największe jezioro tropikalne na świecie oraz drugie pod względem powierzchni słodkowodne jezioro na Ziemi. W rankingu wszystkich jezior akwen ten zajmuje trzecie miejsce.
Przez Tanzanię przebiega również formacja geologiczna o nazwie Wielki Rów Wschodni.
Tanzania - ustrój polityczny
Tanzania to kraj federalny, na czele którego stoi prezydent wybierany na 5-letnią kadencję. Państwo składa się z części kontynentalnej i wyspy Zanzibar, który ma dużą autonomię i własnego prezydenta oraz oddzielną Izbę Reprezentantów.
Władzę ustawodawczą sprawuje w Tanzanii jednoizbowy parlament, a wykonawczą - rząd. Najwyższym sądem jest Sąd Apelacyjny Tanzanii.
System polityczny kraju oparty jest na konstytucji z 1977 roku, która była kilka razy nowelizowana.
W Tanzanii wydobywa się rubiny, szafiry, diamenty, a także kaolin, fosforyty czy gips. Do najważniejszych produktów rolnych, które trafiają na zagraniczne rynki, należą m.in.: kawa, herbata, orzechy nerkowca, bawełna i tytoń.
Dla gospodarki Tanzanii ważna jest także turystyka. Kraj przyciąga przybyszów z całego świata swoimi parkami narodowymi, takimi jak Serengeti, gdzie odbywa się słynna wielka migracja zwierząt, a jedną z atrakcji są fotograficzne safari. Z kolei Zanzibar jest popularnym celem turystycznym dla tych turystów, którzy kochają piękne plaże.
W średniowieczu wybrzeża Tanzanii były ważnym obszarem handlowym, gdzie kupcy zakładali miasta portowe - w tym m.in. Zanzibar.
W XIX wieku Tanzania stała się celem europejskiej kolonizacji. Proces dekolonizacji rozpoczął się po II wojnie światowej.
W 1964 roku Tanganika i Zanzibar połączyły się i utworzyły Zjednoczoną Republikę Tanzanii.