Reklama

Tanzania

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 (11:05)AktualizacjaPoniedziałek, 17 czerwca 2024 (14:12)

Tanzania jest jednym z największych krajów pod względem liczby ludności w Afryce. To także jedno z najbiedniejszych państw na świecie. Tanzania powstała z połączenia Tanganiki z Zanzibarem, co miało miejsce w 1964 roku. Turyści kojarzą Tanzanię głównie z malowniczym Zanzibarem, który chętnie wybierają na rajski urlop oraz z najwyższym szczytem Afryki - Kilimandżaro, który należy do Korony Ziemi.

Kilimandżaro
Kilimandżaro/East News

Tanzania

  • Stolica:Dodoma
  • Powierzchnia:945 087 km²
  • Ludność:68,5 mln
Walutą obowiązującą w Tanzanii jest szyling tanzański (TZS). Językami urzędowymi w Tanzanii są języki: angielski i suahili

Stolicą kraju jest Dodoma, jednak największym miastem i głównym ośrodkiem gospodarczym pozostaje Dar es Salaam. 

Tanzania - położenie i klimat 

Tanzania leży w Afryce Wschodniej. Graniczy z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Zambią, Malawi, Mozambikiem i Demokratyczną Republiką Konga. Klimat w Tanzanii jest typowo tropikalny.

Na terenie kraju leży Mount Kilimandżaro - najwyższy szczyt Afryki, który jest popularnym celem wspinaczkowym, przyciągającym turystów z całego świata.  

W państwie znajduje się także Tanganika - drugie pod względem głębokości jezioro na świecie. Tanzania sąsiaduje także z Jeziorem Wiktorii na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej o powierzchni 68,8 tys. km², dzięki czemu jest to największe jezioro Afryki co do zajmowanego obszaru. To także największe jezioro tropikalne na świecie oraz drugie pod względem powierzchni słodkowodne jezioro na Ziemi. W rankingu wszystkich jezior akwen ten zajmuje trzecie miejsce.

Przez Tanzanię przebiega również formacja geologiczna o nazwie Wielki Rów Wschodni. 

Tanzania - ustrój polityczny

Tanzania to kraj federalny, na czele którego stoi prezydent wybierany na 5-letnią kadencję. Państwo składa się z części kontynentalnej i wyspy Zanzibar, który ma dużą autonomię i własnego prezydenta oraz oddzielną Izbę Reprezentantów.

Władzę ustawodawczą sprawuje w Tanzanii jednoizbowy parlament, a wykonawczą - rząd. Najwyższym sądem jest Sąd Apelacyjny Tanzanii.

System polityczny kraju oparty jest na konstytucji z 1977 roku, która była kilka razy nowelizowana. 

Tanzania - gospodarka

W Tanzanii wydobywa się rubiny, szafiry, diamenty, a także kaolin, fosforyty czy gips. Do najważniejszych produktów rolnych, które trafiają na zagraniczne rynki, należą m.in.: kawa, herbata, orzechy nerkowca, bawełna i tytoń

Dla gospodarki Tanzanii ważna jest także turystyka. Kraj przyciąga przybyszów z całego świata swoimi parkami narodowymi, takimi jak Serengeti, gdzie odbywa się słynna wielka migracja zwierząt, a jedną z atrakcji są fotograficzne safari. Z kolei Zanzibar jest popularnym celem turystycznym dla tych turystów, którzy kochają piękne plaże.

Tanzania - historia

W średniowieczu wybrzeża Tanzanii były ważnym obszarem handlowym, gdzie kupcy zakładali miasta portowe - w tym m.in. Zanzibar.

W XIX wieku Tanzania stała się celem europejskiej kolonizacji. Proces dekolonizacji rozpoczął się po II wojnie światowej.

W 1964 roku Tanganika i Zanzibar połączyły się i utworzyły Zjednoczoną Republikę Tanzanii.

Tanzania - Wiadomości

Sobota, 3 lutego 2024 (08:59)
- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce zawiera komponent czysto polityczny, ale również nastawienie na zawieranie umów gospodarczych - powiedziała minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata...
Niedziela, 29 października 2023 (22:07)
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w poniedziałek wyląduje w Tanzanii. Będzie to historyczna wizyta przywódcy w afrykańskim kraju, który do 1918 r. był kolonizowany przez Cesarstwo, a...
Wtorek, 22 sierpnia 2023 (17:33)
Odpowiadający za 40 proc. światowego PKB sojusz BRICS zebrał się w Johannesburgu. W oczy rzuca się przede wszystkim brak Władimira Putina, ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze....