Fala upałów w Europie. Pożary w Hiszpanii i Włoszech
Fala rekordowo wysokich temperatur, która nawiedziła Europę, przyczyniła się do powstania ogromnych pożarów m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Grecji. Występujące w regionie Morza Śródziemnego silne wiatry utrudniają walkę z ogniem, w którą zaangażowane są tysiące strażaków. Grecja, gdzie płoną lasy w pobliżu stolicy - Aten, ma otrzymać w walce z ogniem wsparcie z zagranicy. Eksperci ostrzegają, że ocieplenie klimatu spowoduje, że podobne zjawiska w przyszłości będą występować coraz częściej.

Przez Europę od ponad tygodnia przetacza się fala rekordowo wysokich temperatur. Susza przyczyniła się do wielu pożarów w regionie Morza Śródziemnego.
Wielka Brytania odnotowała najwyższą w historii temperaturę 40 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach w Hiszpanii termometry pokazały nawet 45 stopni Celsjusza, władze ogłosiły w ubiegłym tygodniu czerwone alerty pogodowe.
Sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Petteri Taalas ostrzegł, że spodziewa się w przyszłości "znacznie większej" liczby fal upałów ze względu na zmiany klimatu.
Eksperci ostrzegają, że wysokie temperatury spowodują wzrost liczby zgonów m.in. wśród osób starszych w całej Europie.
Hiszpania: spłonęły tysiące hektarów lasów i łąk
W ostatnich dniach w Hiszpanii spłonęło ponad 60 tys. hektarów lasów i łąk - oszacowały władze wspólnot autonomicznych tego kraju.
We wtorek wieczorem rząd Galicji, na północnym zachodzie kraju, podał w komunikacie, że od czwartku tropikalne upały przyczyniły się do wybuchu pożarów, które łącznie strawiły już ponad 20 tys. hektarów drzewostanów oraz łąk.
Jedną z najbardziej dotkniętych przez ogień wspólnot autonomicznych jest Kastylia i Leon, na zachodzie Hiszpanii, gdzie spłonęło prawie 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych, głównie w prowincji Zamora.
Z opublikowanych we wtorek wieczorem danych obrony cywilnej wynika, że szybko postępujący żywioł zabił w tej prowincji dwie osoby oraz spowodował obrażenia u piętnastu kolejnych osób. Wśród nich jest rolnik z okolic Zamory, któremu udało wydostać się z otoczonej przez płomienie koparki i uciec przed ogniem.
W nocy z wtorku na środę duże pożary wystąpiły w Estremadurze, Andaluzji, Asturii oraz w Katalonii. Służby, które walczą z żywiołem, twierdzą, że spodziewany w środę wzrost temperatury powietrza w Hiszpanii wraz z silnymi wiatrami będzie stanowił czynnik utrudniający ekipom gaśniczym walkę z żywiołem.

Włochy: Lasy i dom w płomieniach
Około 200 osób ewakuowano we wtorek wieczorem z powodu pożaru w rejonie miasta Lukka w Toskanii w środkowych Włoszech. Ogień ogarnął tam około 500 hektarów lasów i zarośli.
Pożar objął wzgórza w miejscowości Massarosa w historycznej krainie Versilia.
"To będzie długa i trudna noc dla strażaków" - napisał w mediach społecznościowych gubernator regionu Eugenio Giani.
Front pożaru miał około kilometra długości, a władze oceniły, że sytuacja w osadach Gualdo i Fibbialla jest krytyczna. Spłonęło tam siedem domów.
Mieszkańcy zostali ewakuowani i noc mieli spędzić w miejscowym gimnazjum.
Do walki z żywiołem wezwano zastępy straży pożarnej i pojazdy także z regionów administracyjnych Lombardii i Emilii-Romanii.Uwaga na pożary w Europie. Widać je na mapach Google
Grecja: Walka z szalejącym żywiołem
W Grecji od wtorku duży pożar szaleje w górzystym regionie Penteli w pobliżu stolicy kraju Aten. Czerwone światło łuny ognia oświetliło Partenon na Akropolu.
Ze stolicy widać było także płomienie na wyspie Eubea odległej o około 50 km.
Ogień podsycają silne wiatry. Z powodu nasilania się ognia władze zdecydowały o ewakuacji czterech obszarów - Drafi, Anthousa, Dioni i Dasamari, a także szpitala oraz Narodowego Obserwatorium Ateńskiego.
Wstrzymano ruch na drogach prowadzących do Penteli.
W walce z ogniem bierze udział co najmniej 420 strażaków oraz 85 wozów gaśniczych. W ciągu dnia akcję wspierają 24 helikoptery oraz samoloty.
- Jesteśmy u szczytu sezonu pożarów, a obecne warunki ułatwiają rozprzestrzenianie się ognia - powiedział rzecznik straży pożarnej Yiannis Artopios.
W walce z pożarami w Grecji ma wkrótce pomóc ponad 200 strażaków wraz z wyposażeniem z Francji, Niemiec, Rumunii, Norwegii i Finlandii. W ubiegłym roku w w kraju ogień pochłonął 121 tys. hektarów lasów i zarośli, a temperatury pobiły trzydziestoletni rekord.
Południowo-zachodnia Francja w ogniu
We Francji ogromne pożary strawiły lasy i zarośla w departamencie Żyrondy w południowo-zachodniej części kraju.
Około 2 tys. strażaków wspieranych przez samoloty gaśnicze walczyło z ogniem, który pojawił się tydzień temu.
Spłonęło 19 tys. 300 hektarów lasów i zarośli.
Pożar w pobliżu zatoki Arcachon pochłonął 6,5 tys. hektarów.
Rejon ten to popularne miejsce turystyczne znane z kurortów i cenione za rezerwaty przyrody, lasy sosnowe i wysokie wydmy.