Reklama

Reklama

Groźne pożary w Grecji. Ewakuacja kilku miast

Duże pożary wybuchły w sobotę na przedmieściach stolicy Grecji - Aten, zagrażając m.in. domom i sieciom przesyłowym energii elektrycznej. Nie odnotowano żadnych ofiar, ale rozpoczęto ewakuację mieszkańców w okolicach miast Wula i Glifada - poinformowała agencja Reutera za lokalną strażą pożarną.

Podsycany przez silny wiatr ogień szybko rozprzestrzenił się na zboczach pasma górskiego Hymet, w wyniku czego przedmieścia stolicy zasnuły się dymem. Jak przekazał Reuters, akcję ewakuacyjną przeprowadzono około 20 km na południe od Aten.

Grecja. Groźne pożary pod Atenami. Ewakuacja

"Wiatr jest bardzo silny. Uszkodzonych zostało kilka domów i kilka samochodów, ale nie ma rannych. (...) Z pożarem walczyło ponad 100 strażaków, wspomaganych przez sześć samolotów gaśniczych i cztery helikoptery" - poinformowały źródła Reutersa w greckiej straży pożarnej.

Potwierdzają to zdjęcia oraz nagrania, które pojawiły się w sieci. Widać na nich kłęby gęstego i czarnego dymu, które wznoszą się na greckimi zboczami. Zarejestrowano też akcję gaśniczą, prowadzoną przez lokalną straż pożarną. 

Reklama

Jak przekazał burmistrz miasta Glifada Jeorjos Papanikolau, cytowany przez agencję AFP, przyczyną pożaru była stacja wysokiego napięcia. W okolicach Glifady nastąpiła przerwa w dostawie prądu.

W sierpniu 2021 roku w Grecji wybuchły największe pożary od 14 lat. Ogień ogarnął tereny o powierzchni około 125 tys. hektarów, odnotowano trzy ofiary śmiertelne. Latem 2018 roku w greckim regionie Attyka miały miejsce katastrofalne w skutkach pożary lasów, w wyniku których zginęły 102 osoby, a ponad 170 zostało rannych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy