Dotychczasowy sojusznik Rosji chce wejść do UE. Przełomowe głosowanie

Dawid Szczyrbowski

Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,1 tys.
Udostępnij

Armeński parlament przegłosował ustawę "O rozpoczęciu procesu przystąpienia Republiki Armenii do Unii Europejskiej". Projekt jest oddolną inicjatywą partii pozaparlamentarnych i organizacji pozarządowych. W toku prac zyskał poparcie rządu, a w środę parlamentu. Głosowanie można uznać za przełomowe, ponieważ pokazuje prozachodnie aspiracje Erywania. Armenia przez dziesięciolecia była zależna od Rosji.

Premier Armenii Nikol Paszynian
Premier Armenii Nikol PaszynianLUDOVIC MARINAFP

Głosowanie w armeńskim parlamencie przeprowadzono w środę po drugim, ostatecznym czytaniu projektu ustawy. Posłowie potwierdzili prozachodni kurs, jaki obiera ten kraj.

Inicjatorami ustawy "O rozpoczęciu procesu przystąpienia Republiki Armenii do Unii Europejskiej" były siły pozaparlamentarne zrzeszone w ramach Platformy Sił Demokratycznych.

"Armenia, mając na celu rozwój instytucji demokratycznych, zwiększenie dobrobytu społeczeństwa, wzmocnienie bezpieczeństwa, odporności i praworządności, ogłasza rozpoczęcie procesu członkostwa Armenii w UE" - czytamy we wstępie ustawy.

Armenia. Przełomowe głosowanie w parlamencie. Chcą akcesji do UE

Platforma Sił Demokratycznych skupiła przedstawicieli czterech ugrupowań politycznych oraz działaczy organizacji pozarządowych. Udało się zebrać ponad 50 tys. podpisów, co umożliwiło procedowanie ustawy.

Już w styczniu dokument trafił pod obrady rządu, który wydał pozytywną rekomendację. Ostateczna decyzja musiała zapaść w parlamencie.

Premier Nikol Paszynian mówił w styczniu, że przyjęcie projektu ustawy "nie oznacza członkostwa Armenii w Unii Europejskiej w dosłownym tego słowa znaczeniu".

Z jednej strony Armenia musi spełnić szereg unijnych wytycznych oraz uzyskać odpowiedni status. Z drugiej - ostateczna zgoda "może zostać podjęta wyłącznie w drodze referendum" - zapewniał Paszynian.

W środę głos w sprawie zabrał wiceszef MSZ Armenii. - Ustawa odzwierciedla aspiracje obywateli Armenii do przeniesienia pogłębienia partnerstwa z UE na nowy poziom i jest zgodna ze zrównoważoną polityką zagraniczną - przekazał Paruyr Hovhannisyan.

Napięte stosunki z Rosją. Armenia zmienia front

Głosowanie w Erywaniu na pewno nie umknie uwadze Kremla. Przyjęcie propozycji w pierwszym czytaniu w lutym spotkało się ze zdecydowaną reakcją.

- Ze względu na zmianę na arenie międzynarodowej Zachód szybko zmienił zdanie i uporczywie wciąga Armenię w geopolityczne tarapaty, grożąc jej powtórzeniem losu Ukrainy, co wyraża się w całkowitej utracie suwerenności i państwowości - mówił wówczas Dmitrij Pieskow, rzecznik rosyjskiego prezydenta.

Armenia od 2014 roku należy do kontrolowanej przez Rosję Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. W sierpniu 2024 roku informowaliśmy o zawieszeniu armeńskiego członkostwa w innym zrzeszeniu: Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Sojusz zrzesza sześć byłych republik Związku Radzieckiego pod przewodnictwem Rosji.

Źródło: News.am, Meduza

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Nie powinno wejść w życie". RPO nie popiera ograniczenia prawa do azylu
      "Nie powinno wejść w życie". RPO nie popiera ograniczenia prawa do azyluPolsat NewsPolsat News
      zdjęcie
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      555
      Super
      relevant
      221
      Hahaha
      haha
      208
      Szok
      shock
      41
      Smutny
      sad
      25
      Zły
      angry
      79
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,1 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na