Broń i mundury z rosyjskimi naszywkami. Zaskakujące odkrycie na Bałkanach

Dawid Szczyrbowski

Oprac.: Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,2 tys.
Udostępnij

Broń i mundury z rosyjskimi naszywkami odkryła kosowska policja podczas śledztwa po eksplozji kluczowego kanału w gminie Zubin Potok. Chodzi m.in. o karabinki, amunicję czy akcesoria do kamuflażu snajperskiego. W sprawę zniszczenia infrastruktury zaangażowały się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kosowo po ataku rzuciło oskarżenia pod adresem Serbii, co może powodować kolejne napięcia na Bałkanach.

Kosowska policja znalazła rosyjską broń i mundury
Kosowska policja znalazła rosyjską broń i mundury Armend NIMANIAFP

Przeszukania przeprowadzono na terenie gminy Zubin Potok, gdzie w ostatni piątek doszło do eksplozji na kanale zaopatrującym w wodę dwie największe elektrownie węglowe Kosowa. Minister spraw wewnętrznych kraju Xhelal Svecla poinformował, że broń ukryto w kurniku oraz w beczkach ze zbożem.

Wśród skonfiskowanych przedmiotów znalazły się karabinki AK-47, amunicja różnego kalibru, hełmy wojskowe, kamizelki taktyczne, akcesoria do kamuflażu snajperskiego, a także mundury z oznaczeniami różnych armii, w tym rosyjskiej.

Kosowo. Broń i mundury z rosyjskimi naszywkami. Odkrycie służb

"Policja kontynuuje intensywne działania mające na celu zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa, zapobieganie atakom terrorystycznym oraz ochronę własności publicznej i prywatnej" - podano w komunikacie kosowskiej policji.

Wybuch, do którego doszło w piątek w nocy, uszkodził kanał, który dostarcza wodę do systemów chłodzenia dwóch elektrowni węglowych położonych w pobliżu miasta Zubin Potok, będących głównym źródłem zaopatrzenia Kosowa w energię elektryczną. Kanał zaopatruje też w wodę pitną północ Kosowa oraz Prisztinę.

Władze Kosowa oskarżyły Serbię o organizację ataku, ale Belgrad oskarżeniom zaprzeczył. Obie strony wyraziły we wtorek gotowość do współpracy w celu wyjaśnienia zdarzenia.

Przypomnijmy, władze serbskie oficjalnie nie uznają Kosowa. Państwo, zamieszkane w większości przez ludność pochodzenia albańskiego, ogłosiło swoją niepodległość w 2008 roku.

Atak w Kosowie. USA i Wielka Brytania reagują

Prezydent Kosowa Vjosa Osmani odbyła we wtorek rozmowy z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Davidem Lammym oraz zastępcą sekretarza stanu USA Jimem O'Brienem. "Prezydent podziękowała rozmówcom za reakcje i potępienie ataku na kluczową infrastrukturę kraju" - ogłosiła kancelaria prezydent Osmani.

Premier Kosowa Albin Kurti spotkał się natomiast tego dnia w Brukseli z szefową unijnej dyplomacji Kają Kallas, z którą omówił m.in. piątkowy atak. - Z radością przyjmuje gotowość stron do pełnej współpracy po niedawnym ataku terrorystycznym. Sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - zaznaczyła po spotkaniu przedstawicielka UE.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Wójcik w "Gościu Wydarzeń" o spóźnieniu Ziobry: To wina Trzaskowskiego
      Wójcik w "Gościu Wydarzeń" o spóźnieniu Ziobry: To wina TrzaskowskiegoPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      703
      Super
      relevant
      204
      Hahaha
      haha
      155
      Szok
      shock
      75
      Smutny
      sad
      47
      Zły
      angry
      59
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,2 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na