Annalena Baerbock: Chiny mają największy wpływ na Rosję. "Przerwijmy tę wojnę"
Żaden kraj nie ma większego wpływu na Rosję niż Chiny i dlatego chcemy, by Pekin wpłynął na Moskwę, aby przerwała wojnę przeciwko Ukrainie - oświadczyła szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem w stolicy ChRL. Minister odniosła się także do napiętej sytuacji wokół Tajwanu oraz kwestii gospodarczych.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock udała się do Chin m.in. w celu wywarcia wpływu na Chiny, które mogłyby skłonić Władimira Putina, by zakończył wojnę w Ukrainie.
Jak przekonywał chiński minister Qin Gang, "stanowisko Chin w sprawie Ukrainy sprowadza się do promowania rozmów pokojowych". - Nie zrobimy nic, aby dolewać oliwy do ognia - zaznaczał na wspólnej konferencji.
- Chcę podkreślić, że rola Chin w kwestii Ukrainy, nasza propozycja, sprowadza się do jednego punktu, którym jest przekonywanie i promowanie rozmów pokojowych - oświadczył Qin.

Annalena Baerbock w Pekinie. Ukraina, Tajwan i gospodarka tematami rozmów
Szefowa niemieckiej dyplomacji przestrzegła również władze Chin przed użyciem siły przeciwko Tajwanowi. - Konflikty muszą być rozwiązywane pokojowo (...). Jednostronna, brutalna zmiana status quo byłaby nie do zaakceptowania dla nas, Europejczyków - podkreślił.
Dodała, że rząd w Berlinie obserwuje napięcia w Cieśninie Tajwańskiej z wielkim zaniepokojeniem.
Qin Gang ocenił z kolei, że "sztuczne hamowanie normalnej wymiany handlowej i gospodarczej przyniosłoby skutki przeciwne do zamierzonych". - Niemcy i Chiny są partnerami, a nie rywalami - podkreślił.
Szefowa niemieckiego MSZ z wizytą w Azji. W planie Chiny, Korea Północna i Japonia
Annalena Baerbock wylądowała w Chinach w czwartek w portowym mieście Tiencin - poinformował resort w Berlinie. Minister odwiedziła m.in. niemiecką firmę Flender, która produkuje przekładnie dla producentów turbin wiatrowych, a także wzięła udział w lekcji w lokalnej szkole, gdzie nauczany jest język niemiecki.
Na piątek zaplanowano rozmowy polityczne z chińskim ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem, wysokim urzędnikiem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi oraz zastępcą prezydenta Han Zhengiem. W sobotę Baerbock poleci do Korei Południowej, a w niedzielę do Japonii, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami w ramach szczytu grupy G7.