Annalena Baerbock – życiorys i kariera polityczna
Annalena Charlotte Alma Baerbock urodziła się 15 grudnia 1980 r. w Hanowerze. W latach 2000–2004 studiowała nauki polityczne i prawo publiczne na Uniwersytecie Hamburskim. W 2005 r. uzyskała magisterium z międzynarodowego prawa publicznego w London School of Economics.
Annalena Baernock rozpoczęła karierę polityczną w 2005 r. Dołączyła wówczas do partii Zieloni. Kierowała biurem europosłanki Elisabeth Schroedter (2005–2008), następnie do 2009 r. była zatrudniona we frakcji parlamentarnej partii jako rzeczniczka do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa. Od 2009 do 2013 r. współprzewodniczyła partyjnym strukturom w Brandenburgii.
Rok 2013 w karierze politycznej Annaleny Baerbock był przełomowy. Po raz pierwszy uzyskała wówczas mandat deputowanej do Bundestagu. Podczas swojej pierwszej kadencji Baerbock była członkiem Komisji Gospodarki i Energii oraz Komisji do Spraw Europejskich. W swojej grupie parlamentarnej pełniła funkcję rzecznika ds. polityki klimatycznej.
W 2018 r. Annalena Baerbock została wybrana jako jedna z dwojga współprzewodniczących partii Zieloni – obok Roberta Habecka. Trzy lata później była nominowana na kandydatkę swojej partii na kanclerza w wyborach parlamentarnych. Baerbock jest drugą po Angeli Merkel kobietą, która ubiegała się o najwyższy urząd w niemieckim rządzie.
Annalena Baerbock jest ministrem spraw zagranicznych Niemiec od grudnia 2021 r. Jest pierwszą kobietą, która pełniła tę funkcję w historii Niemiec.
Annalena Baerbock – poglądy
Annalena Baerbock wezwała do wycofania węgla z Niemiec do 2030 r., zaostrzenia przepisów drogowych i zwiększenia rejestracji samochodów bezemisyjnych w ciągu kilku najbliższych lat. Baerbock powiedziała również, że „polityka klimatyczna nie stoi w sprzeczności z gospodarką” oraz chce zachować status Niemiec jako miejsca przemysłowego „do XXI wieku – w świetle porozumienia klimatycznego z Paryża”.
W trakcie europejskiego kryzysu migracyjnego w 2015 r. Annalena Baerbock była jednym z parlamentarzystów, którzy wzywali Komisję Europejską do zwiększenia odpowiedzialności za zarządzanie przyjmowaniem uchodźców przez Unię Europejską.
Annalena Baerbock – życie prywatne
Od 2007 r. Annalena Baerbock jest zamężna z Danielem Holefleischem, konsultantem politycznym i menedżerem ds. PR, który od 2017 r. zajmuje stanowisko Senior Expert Corporate Affairs w Grupie Deutsche Post DHL. Małżeństwo ma dwie córki.