Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

OBWE o wyborach parlamentarnych w Polsce. Jest kilka zastrzeżeń

Wybory parlamentarne 2023 w Polsce były konkurencyjne, a wyborcy mieli szeroki wybór politycznych alternatyw, jednak rządzący dysponowali przewagą poprzez niewłaściwe wykorzystanie zasobów państwa i mediów publicznych - ocenili autorzy wstępnego raportu z misji obserwacyjnej OBWE w Polsce. Zwrócono uwagę, że wybory odbyły się "w wysoce spolaryzowanym środowisku", wskazano na nietolerancyjną i mizoginistyczną retorykę kampanii oraz w jednoznaczny sposób oceniono rolę przeprowadzonego równolegle referendum.

Misja OBWE na wybory parlamentarne 2023 w Polsce. Wstępne wyniki obserwacji i wnioski
Misja OBWE na wybory parlamentarne 2023 w Polsce. Wstępne wyniki obserwacji i wnioski/Krzysztof Kaniewski/Reporter

Delegaci Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) obserwowali przeprowadzone w niedzielę wybory parlamentarne w Polsce. Już dzień później opublikowano dwudziestostronicowe oświadczenie, w którym zaprezentowano stanowisko w sprawie wstępnych wniosków i ustaleń.

Jak czytamy w dokumencie, wybory parlamentarne 15 października "były konkurencyjne, a wyborcy mieli szeroki wybór politycznych alternatyw". Zaznaczono jednak, że "partia rządząca uzyskała wyraźną przewagę poprzez niewłaściwy wpływ na wykorzystanie zasobów państwa i mediów publicznych".

Wyniki wyborów 2023. OBWE przedstawiła pierwsze wnioski z obserwacji

Zwrócono uwagę, że głosowanie odbyło się "w wysoce spolaryzowanym środowisku" i oceniono, że było ono decydujące dla wielu kwestii postrzeganych jako "kluczowe dla przyszłości Polski". W tym kontekście wymieniono: odporność instytucji demokratycznych, wolności osobiste i politykę zagraniczną.

Nadmieniono, że istniała możliwość prowadzenia "swobodnej kampanii", jednakże tę wyróżniało "powszechne stosowanie nietolerancyjnej, ksenofobicznej i mizoginistycznej retoryki".

W oświadczeniu wspomniano również o środowisku medialnym i ogólnie zawężającej się przestrzeni dla niezależnego dziennikarstwa, w której "nadawca publiczny otwarcie faworyzował partię rządzącą".

Wyniki wyborów 2023 a misja OBWE. Skomentowano referendum

W raporcie stwierdzono, że wyborcze ramy prawne stanowiły wystarczającą podstawę do przeprowadzenia demokratycznych wyborów. Wspomniano, że poprawki przyjęte w nowelizacjach z 2023 roku uwzględniały niektóre wcześniejsze zalecenia Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, jednakże ich przyjęcie na kilka miesięcy przed wyborami, bez znaczących konsultacji społecznych, oceniono jako niezgodne ze zobowiązaniami OBWE i dobrymi praktykami.

W komentarzu do ogólnokrajowego referendum czytamy, że miało ono służyć "wzmocnieniu przekazu partii rządzącej". Autorzy wskazali przy tym na "wsparcie spółek kontrolowanych przez państwo" i "obejście przepisów dotyczących finansowania kampanii".

Jeśli mowa o pracy samej administracji wyborczej, OBWE stwierdziła, że ta "działała sprawnie, ale jej procesy decyzyjne nie były transparentne". Jednocześnie podkreślono, że sposób rozpatrywania spraw związanych z wyborami przez Sąd Najwyższy był "przejrzysty i sprzyjał większemu udziałowi obserwatorów, choć nadal pozostają pytania o niezależności sądownictwa".

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Ostateczne wyniki PKW

Po przeliczeniu danych ze 100 proc. obwodów Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że największą liczbę głosów zebrało Prawo i Sprawiedliwość (35,38 proc.). Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (30,70 proc.), trzecie Trzecia Droga (14,40 proc.), czwarte Nowa Lewica (8,61 proc.), a piąte Konfederacja (7,16 proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyli Bezpartyjni Samorządowcy i Polska Jest jedna. O dziwo w izbie niższej nie znajdzie się też przedstawiciel mniejszości niemieckiej. Frekwencja, rekordowa w historii III RP, wyniosła 74,38 proc.

Ostateczny podział mandatów w Sejmie prezentuje się następująco: PiS - 194, KO - 157, Trzecia Droga - 65, Lewica - 26, Konfederacja - 18. Oznacza to, że partia rządząca nie utrzyma samodzielnej władzy. Natomiast KO wraz z Trzecią Drogą i Lewicą są w stanie utworzyć koalicję i stworzyć rząd.

Opozycja z większością. Ostateczny podział mandatów w Sejmie

dane PKW ze 100 proc. okręgów

Frekwencja 74,38%

460
194

Prawo i Sprawiedliwość

157

Koalicja Obywatelska

65

Trzecia Droga

26

Lewica

18

Konfederacja

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Bosak: Gdyby pan Janusz był ukryty, mielibyśmy lepszy wynik/RMF24.pl/RMF
INTERIA.PL

Zobacz także