Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) uznaje się za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych, skupiającą wokół siebie przede wszystkim państwa europejskie.
Należą do niej jednak również Stany Zjednoczone, Kanada czy republiki azjatyckie - Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan. Wśród 57 państw członkowskich OBWE jest również Polska.
Cele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)
Głównym celem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. OBWE stara się umacniać współpracę w obszarze trzech głównych wymiarów bezpieczeństwa:
- polityczno-wojskowym,
- ludzkim,
- gospodarczo-ekologicznym.
Ustalenia w ramach
OBWE podejmowane są na zasadzie konsensusu. Mają charakter polityczny i nie są prawnie wiążące. Trzeba zaznaczyć, że
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ściśle współpracuje z innymi, istotnymi organizacjami międzynarodowymi, takimi jak:
ONZ, Rada Europy czy
Unia Europejska.
Zadania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
Najważniejszym wymiarem działalności OBWE jest oczywiście wymiar polityczno-wojskowy. W ramach OBWE negocjowane są porozumienia o kontroli zbrojeń czy rozbrojenia, a także środki budowy zaufania i bezpieczeństwa.
Działania OBWE w wymiarze ludzkim dotykają przede wszystkim praw człowieka. W wymiarze gospodarczym państwa członkowskie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie dyskutują zaś m.in. o:
- realizacji swych zobowiązań w wymiarze ekonomicznym,
- dialogu gospodarczym pomiędzy państwami
- współpracy z międzynarodowymi organizacjami gospodarczymi.