Niemcy: Przygotowania do polskich wyborów idą pełną parą. Padł rekord

Tomasz Lejman

Tomasz Lejman

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
631
Udostępnij

Polacy w Niemczech będą głosować w 42 komisjach wyborczych w 25 miastach. To rekordowa liczba placówek. W samym Berlinie będzie można zagłosować w siedmiu miejscach. Jak wziąć udział w wyborach, mieszkając w Niemczech. Wyjaśniamy.

Będziesz głosować w Niemczech? Pamiętaj o terminie 10 października
Będziesz głosować w Niemczech? Pamiętaj o terminie 10 października123RF/PICSEL

Polacy za granicą mogą wziąć udział w wyborach i referendum, które odbędą się 15 października, ale nie można przegapić terminu związanego z rejestracją. Można to zrobić elektronicznie na jednej z zakładek Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub też wysyłając listownie specjalny formularz. Pamiętać jednak należy o ostatecznym terminie zgłoszenia. A można to zrobić maksymalnie do 10 października.

Rejestracja jest możliwa na stronie rządowej. Aby zgłosić chęć oddania głosu, należy posiadać PESEL, paszport lub w przypadku Unii Europejskiej i kilku innych europejskich państw dowód osobisty.

W formularzu rejestracyjnym należy wpisać adres pobytu za granicą oraz adres e-mail lub numer telefonu kontaktowy. Ciekawostką jest to, że wybierając komisję wyborczą, możemy śledzić, ile osób zarejestrowało się w danym lokalu wyborczym, dzięki czemu możemy zdecydować, czy warto zarejestrować się do komisji, w których mogą być duże kolejki, czy jednak wybrać inną komisję.

W ubiegłych latach kolejki do lokali wyborczych były duże, a niektórzy czekali na oddanie głosu nawet dwie-trzy godziny, stąd też zdecydowano się na niewielkie ułatwienie: komisję wyborczą można również zmienić po zakończeniu rejestracji, jednak nie później niż do 10 października. Głosować będzie można w ponad 90 krajach na całym świecie.

Niemcy: Gdzie będzie można głosować?

Przykładowo w Niemczech podczas wyborów do dyspozycji będzie rekordowa liczba obwodowych komisji wyborczych, bo aż 42 w 25 miastach. Tylko w samym Berlinie będzie można zagłosować w siedmiu miejscach. Komisje powstaną nie tylko w ośrodkach konsularnych w Kolonii, Monachium i Hamburgu, ale również w innych miejscowościach, takich jak Dortmund, Dusseldorf, Frankfurt, Akwizgran i Brema. Na liście znalazły się też mniejsze ośrodki, w których mieszka wielu Polaków. Jednym z nich jest Emmerich nad Renem.

Podczas wyborów za granicą pojawią się obserwatorzy. Mowa o mężach zaufania, jak i tzw. obserwatorach społecznych, którzy należą do organizacji lub fundacji zarejestrowanych w Polsce.

W komunikacie z 30 sierpnia 2023 r. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że osoby pełniące funkcję męża zaufania lub obserwatora społecznego przy okręgowej komisji wyborczej są uprawnione do obserwowania wyłącznie czynności związanych z przyjmowaniem protokołów głosowania, ustalaniem wyników głosowania i wyników wyborów oraz sporządzaniem protokołów.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "+49" - program o tym, co dzieje się w Niemczech
      "+49" - program o tym, co dzieje się w NiemczechInteria.plINTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      336
      Super
      relevant
      132
      Hahaha
      haha
      65
      Szok
      shock
      28
      Smutny
      sad
      16
      Zły
      angry
      54
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      631
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na