Wojna w Ukrainie. Spotkanie Erdogana z Putinem w Kazachstanie

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij

- Dostawy energii z Rosji do Turcji idą pełną parą - przekazał prezydent Rosji w rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Przywódcy Rosji i Turcji spotkali się w czwartek w Kazachstanie. Tematem rozmów był m.in. gaz, eksport rosyjskiego zboża i nawozy. Jak poinformowała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na rzecznika Kremla, "Putin i Erdogan nie omówili sposobów zakończenia wojny w Ukrainie".

Spotkanie Władimira Putina z Recepem Tayyipem Erdoganem
Spotkanie Władimira Putina z Recepem Tayyipem ErdoganemVyacheslav PROKOFYEV / SPUTNIK / AFPAFP

W czwartek odbyło się spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z Recepem Tayyipem Erdoganem w Astanie, stolicy Kazachstanu. Tematem rozmów przywódców był m.in. gaz, eksport zboża i nawozy.

Władimir Putin stwierdził, że "Turcja jest najbardziej niezawodną trasą dostaw gazu do Unii Europejskiej i zaproponował zbudowanie tam czegoś, co nazwał 'hubem' dostaw". Dodał także, że dostawy energii z Rosji do Turcji idą pełną parą i zgodnie z żądaniami - przekazuje agencja Reutera. W rozmowie z Erdoganem Putin zaznaczył, że ceny gazu ziemnego są teraz bardzo wysokie.

- Ten wspólnie stworzony "hub" byłby platformą nie tylko dla dostaw, ale również dla określenia ceny, ponieważ jest to bardzo ważna kwestia - powiedział Putin Erdoganowi na spotkaniu w Kazachstanie.

Jak dodał, "dziś te ceny są niebotycznie wysokie, moglibyśmy łatwo regulować na normalnym poziomie rynkowym, bez żadnych podtekstów politycznych".

Władimir Putin powiedział na czwartkowym spotkaniu, że "za mało zboża trafia do najbiedniejszych krajów". Rosja twierdzi również, że jej własny eksport zboża i nawozów jest hamowany przez problemy z dostępem do zagranicznych portów i trudności w uzyskaniu ubezpieczenia - przekazuje Reuters.

Erdogan stwierdził natomiast, że Turcja jest zdecydowana wzmocnić i kontynuować eksport zboża w ramach porozumienia ze Stambułu oraz transfer rosyjskiego zboża i nawozów do mniej rozwiniętych krajów.

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego turecki odpowiednik Tayyip Erdogan nie omówili jednak sposobów rozwiązania konfliktu w Ukrainie - podała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA, powołując się na Kreml.

- Temat rosyjsko-ukraińskiej ugody nie został omówiony - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Peskow, cytowany przez agencję.

Częste spotkania Erdogana z Putinem 

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie Recep Tayyip Erdogan już kilkakrotnie widział się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ostatnie spotkanie polityków miało miejsce we wrześniu. Było niedostępne dla mediów, jednak wiadomo, że wśród poruszonych tematów była między innymi umowa zbożowa, którą podpisano w lipcu bieżącego roku przez Ukrainę, Rosję, Ankarę i ONZ.

Prezydent Turcji wielokrotnie podkreślał, że jego celem jest doprowadzenie do zakończenia wojny w Ukrainie. We wrześniowej rozmowie z amerykańskim nadawcą PBS Erdogan stwierdził, że podczas spotkania i rozmowy z Putinem prezydent Rosji pokazywał mu, że jest gotów zakończyć wojnę w Ukrainie. Od rozmowy polityków minął miesiąc, a rosyjskie ataki na Ukrainę trwają - w ostatnich dniach ze wzmożoną siłą.

Wojna w Ukrainie. Nasilone ataki sił rosyjskich 

W ciągu ostatnich dni znacznie nasiliły się rosyjskie bombardowania na terytorium Ukrainy. W poniedziałek 10 października miała miejsce seria zmasowanych ataków na Ukrainę - w Kijowie rakiety spadły nieopodal placu zabaw. Pociski uderzyły również w Zaporożu oraz obwodach dniepropietrowskim i mikołajowskim. W tym tygodniu prawie w całym kraju słychać było alarmy bombowe, a wskutek ataków w wielu miastach nie było prądu.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zandberg: Trzeba doprowadzić do twardego, finansowego rozdziału pomiędzy państwem a kościołem
      Zandberg: Trzeba doprowadzić do twardego, finansowego rozdziału pomiędzy państwem a kościołem RMF FMRMF
      zdjęcie
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      1
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na