Ukraińcy pod presją szukają "wyjścia awaryjnego"? Pierwszy taki ruch

Ukraińska armia rusza ze specjalnym projektem, pragnąc zachęcić do wstąpienia do armii młodych mężczyzn (18-24 lata). Resort obrony podkreśla, że obowiązuje dobrowolność, jednocześnie zachęca ewentualnych ochotników wieloma benefitami. Po roku to młody żołnierz decydowałby, czy chce kontynuować służbę. W tle inicjatywy przewijają się kadrowe braki czy głosy, że Kijów winien obniżyć wiek poboru. Obecnie granica to 25 lat.

Nowy program ukraińskiej armii. Chodzi o ochotników od 18. roku życia
Nowy program ukraińskiej armii. Chodzi o ochotników od 18. roku życiaUKRINFORM East News

O starcie nowego projektu "Kontrakt 18-24" poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Ukrainy. Jak czytamy w opisie, inicjatywa jest całkowicie dobrowolna i skierowana jest do - jak wskazuje nazwa - Ukraińców w wieku od 18 do 24 lat, którzy "są gotowi wstąpić do armii na rok".

W komunikacie zaznaczono, że dla ochotników przygotowano wiele zachęt - przyzwoite wynagrodzenie finansowe, profesjonalne szkolenie bojowe zgodne ze standardami NATO, a także gwarancje socjalne, których nie można oczekiwać, wybierając inne profesje.

Wojna w Ukrainie. Nowy ruch armii, chcą zachęcić do służby

Roczny kontrakt opiewać ma na milion hrywien (niemal 97 tys. zł), z czego 200 tys. (19,3 tys. zł) wypłacane jest od razu, a reszta w trakcie służby. Wśród benefitów znajdują się też m.in. darmowa opieka medyczna, nieoprocentowany kredyt hipoteczny czy prawo wyjazdu za granicę po roku pracy. Prócz tego ochotnicy mogą liczyć miesięczne stypendium o wartości 120 tys. (11,5 tys. zł) i dodatki za misje bojowe - opisuje agencja Unian.

W oświadczeniu wybrzmiewa, że jest to akcja skierowana do ochotników. "Podpisanie kontraktu to świadoma decyzja każdego, kto chce przyczynić się do obrony kraju i uzyskać realne możliwości rozwoju osobistego" - czytamy. "To nie przymus, nie mobilizacja ani obowiązek" - podkreślono.

Z przedstawionych zapisów wynika, że to od wolontariusza po roku zależałoby, czy kontynuuje służbę. Ustawa gwarantuje również zwolnienie z obowiązku mobilizacji przez 12 miesięcy po zakończeniu umowy.

Chcą zachęcić młodych do walki. W tle kadrowe braki

Uruchomienie nowego programu następuje po tym, jak w przestrzeni międzynarodowej rozgorzała dyskusja o konieczności przeprowadzenia mobilizacji bądź obniżenia wieku poboru. Obecnie dotyczy ona osób od 25. roku życia. Zmiana zaszła w kwietniu 2024 roku, wcześniej granicę stanowił 27. rok życia.

Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny!

Wołodymyr Zełenski będzie musiał rozwiązać największy problem armii - brak rezerw osobowych - by uzyskać dalsze wsparcie Zachodu - ocenili we wtorek analitycy Bloomberga.

- Kłopot, który ma Kijów, nie polega na tym, że kończą się pieniądze, ale na tym, że kończą im się Ukraińcy - mówił amerykański sekretarz stanu Marco Rubio.

Źródła: Interia, Unian

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Mucha w "Graffiti" o pracach domowych: Dzieci mają prawo do dzieciństwaPolsat NewsPolsat News