Będą jeszcze łatwiej zaciągać do wojska. Rosjanie znaleźli nowy sposób

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
290
Udostępnij

Rosjanie przyjęli nowe przepisy reformujące proces rekrutowania poborowych do armii. W wyniku zmian decyzje wydawane przez komisje, m.in. na podstawie badań, ważne będą teraz przez rok, co wyeliminuje konieczność ich częstego ponawiania. Reforma ma usprawnić cały proces, a ponadto ukrócić proceder uchylania się od służby.

Rosjanie zatwierdzają nowe przepisy, by łatwiej mobilizować kolejnych wojskowych
Rosjanie zatwierdzają nowe przepisy, by łatwiej mobilizować kolejnych wojskowych AA/ABACAEast News

Jak opisuje ukraiński portal The Kyiv Independent, Rosjanie przyjęli nową taktykę, by powoływanie do sił zbrojnych nowych rekrutów stało się łatwiejsze i przebiegało jeszcze płynniej. Także tych, którzy do tej pory usiłowali unikać służby.

The Moscow Times cytuje tamtejszego wiceministra obrony Andrieja Kartapołowa, który stwierdził, że działania mają na celu "poprawę jakości poziomu organizacji poboru". Zgodnie z nowymi zapisami decyzje wydawane przez komisje poborowe, w których zezwala się na wysłanie danej osoby do wojska, pozostawać będą ważne przez rok.

Wojna w Ukrainie. Rosja szuka alternatywy dla powszechnej mobilizacji

Dzięki temu cały proces przyspieszy, bo komisje wojskowe mogą decydować o poborze bez konieczności zlecenia dodatkowych badań lekarskich. Dla przykładu - jeśli rekrut nie podjął w danym terminie służby z powodu np. choroby, może zostać zdecydowanie sprawniej zaciągnięty do armii w kolejnym etapie.

Ukraińskie media przypominają, że w Rosji pobór do wojska przeprowadza się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Obejmuje on mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat. Jak czytamy, mechanizm ten stanowi dla rosyjskiej armii główny filar. W ramach tych działań szeregi zasilają co roku setki tysięcy osób.

Rosja napiera, ale ponosi spore straty. Znaleźli nowy sposób

Zmiany następują bezpośrednio po kampaniach jesiennej i wiosennej w 2024 roku, gdzie szeregi zasiliło kolejno 133 i 150 tysięcy osób. Wprowadzane zmiany kluczowe wydają się z uwagi na chęć Kremla, by za wszelką cenę uniknąć masowej mobilizacji. Ta, przeprowadzona we wrześniu 2022 roku, została przez rosyjskie społeczeństwo odebrana bardzo negatywnie.

Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny!

Chęć szukania alternatywy dla powszechnej mobilizacji wynika bezpośrednio z działań prowadzonych przez Moskwę na froncie. Rosjanie próbują odeprzeć kontratak Ukraińców w przygranicznym obwodzie kurskim, a ponadto prowadzą działania ofensywne na ukraińskich terenach, najbardziej aktywni są w obwodzie donieckim, gdzie trwają zacięte walki.

Z doniesień mediów czy niezależnych analityków wynika, że posuwają się naprzód, ponosząc przy tym jednak spore straty.

Źródła: The Kyiv Independent, The Moscow Times

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Minister Pełczyńska-Nałęcz w "Gościu Wydarzeń" o uchwale rządu: Było to niepotrzebne
      Minister Pełczyńska-Nałęcz w "Gościu Wydarzeń" o uchwale rządu: Było to niepotrzebnePolsat NewsPolsat News
      Przejdź na