Prezydent Duda w Kijowie. Do Ukrainy przybył na zaproszenie Zełenskiego
Oprac.: Jakub Sadkowski
Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek do Kijowa na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Prezydenci mają rozmawiać na temat wsparcia Ukrainy pod względem militarnym, gospodarczym, humanitarnym i politycznym. Prezydent Zełenski otworzył także Aleję Odwagi, na której pojawiło się nazwisko Andrzeja Dudy.

- Chciałem otworzyć tutaj Aleję Odwagi. Na tej alei na zawsze będzie nazwisko pana prezydenta Andrzeja Dudy - jako symbol odwagi, przyjaźni i wsparcia dla Ukrainy, wtedy, gdy naprawdę jej tak bardzo potrzebujemy - powiedział prezydent Zełenski.
- Ukraina i Ukraińcy mogą liczyć na Polskę i Polaków. Wierzę, że Ukraina nie tylko się obroni, ale zwycięży, odzyska całość swoich ziem i odbuduje się - stwierdził z kolei Duda.
"Polska chce robić interesy z Ukrainą"
W czasie wizyty odbywają się dwustronne rozmowy prezydentów oraz delegacji poświęcone sytuacji w Ukrainie, wsparciu Ukrainy w wymiarze militarnym, ekonomicznym i humanitarnym oraz współpracy dwustronnej.
- Prezydenci Polski i Ukrainy będą rozmawiać o tym, jakiej pomocy może jeszcze udzielić nasz kraj i jak przekonać inne państwa do kontynuowania wsparcia - poinformował wcześniej szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Przywódcy mają również poruszyć temat opracowywanego traktatu polsko-ukraińskiego oraz kwestie całokształtu relacji polsko-ukraińskich.
- Polska chce robić z Ukrainą interesy. Współpraca gospodarcza może obejmować energetykę - powiedział prezydent Duda.
Szczyt Platformy Krymskiej
Prezydent Duda weźmie również udział w zwołanym przez Prezydenta Ukrainy II szczycie Platformy Krymskiej.
- Ta platforma dotyczy formatu, w którym demokratyczne kraje świata popierają Ukrainę w zachowaniu jej integralności terytorialnej i uznanych przez społeczność międzynarodową granic - powiedział Szrot. Inauguracja Platformy odbyła się 23 sierpnia 2021 roku w Kijowie również z udziałem Andrzeja Dudy.
Dzień niepodległości Ukrainy
Potwierdzono, że wizyta ma także wymiar symboliczny. 24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy. W tym roku to 31. rocznica, która wypada również pół roku od rosyjskiej agresji na Ukrainę.
- Polacy znakomicie rozumieją to, co dzieje się dziś i jutro tutaj, na Ukrainie - mówił Duda, zwracając uwagę na przypadające we wtorek święto ukraińskiej flagi państwowej oraz Dzień Niepodległości Ukrainy. Odniósł się tym samym także do narodowych świąt Polaków - Dnia flagi RP i Święta Konstytucji Trzeciego Maja z 2 i 3 maja.
Kancelaria prezydenta nie poinformowała o dokładnym programie, miejscu i czasie trwania wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie, uzasadniając to względami bezpieczeństwa. To piąte w tym roku i trzecie od początku wojny spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy. Ostatnia wizyta Dudy w Kijowie miała miejsce w dniach 21-22 maja bieżącego roku.