Misja Wołodymyra Zełenskiego. Musi przekonać amerykańskich senatorów
Ponad 60 miliardów dolarów może zyskać Ukraina, jeśli prezydent Wołodymyr Zełenski przekona do tego senatorów ze Stanów Zjednoczonych. Do rozmowy online dojdzie we wtorek. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena nalegała, by Kongres zaakceptował prośbę Białego Domu i zgodził się na pomoc finansową dla Kijowa. Alarmowano, że nie będzie możliwe dalsze wsparcie, jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu pomocowego.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi na zamkniętym briefingu dla amerykańskich senatorów - ogłosił przywódca większości w Senacie Chuck Schumer. Podczas wtorkowej rozmowy online ma zostać poruszona kwestia funduszy na wsparcie wojskowe dla Ukrainy, a Kongres USA dzień później, podczas głosowania w Senacie, ma podjąć decyzję w tej sprawie.
Wielkie pieniądze dla Ukrainy. Joe Biden jest "za"
Administracja prezydenta Joe Bidena nalega, by Kongres zaakceptował prośbę Białego Domu o przydzielenie funduszy w wysokości 106 mld USD na wsparcie dla Ukrainy i Izraela, jak również na inne potrzeby z zakresu bezpieczeństwa. Pomoc wojskowa dla Ukrainy przewidziana w tym pakiecie to ponad 60 mld dolarów (240 mld zł). Biały Dom apeluje do Kongresu o uchwalenie funduszy dla Kijowa od połowy października.
"Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas" - napisała w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young, o czym informowaliśmy w poniedziałek. Dodała, że jeżeli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, to administracja Joe Bidena nie będzie mogła dalej wspierać Kijowa.
Lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer poinformował w poniedziałek, że administracja Bidena poprosiła prezydenta Zełenskiego, by zwrócił się do senatorów, tak aby "mogli bezpośrednio od niego usłyszeć, co jest na szali".
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan mówił w poniedziałek, że większość kongresmenów obu partii popiera dalsze wsparcie dla Ukrainy - jeśli tylko odpowiednia ustawa trafi pod głosowanie.
Jak dotąd jednak żaden projekt nie został zgłoszony, bo obie partie nie mogą się porozumieć co do zmian w polityce azylowej i imigracyjnej, która ma być częścią szerszego pakietu środków przewidującego fundusze dla Kijowa.
Źródło: Ukrainska Prawda
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!