"Złota alga" znów atakuje. Rośnie zagrożenie na Śląsku

Artur Pokorski

Oprac.: Artur Pokorski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
402
Udostępnij

W ostatnich dniach notowany jest wzrost liczebności "złotej algi" w Kanale Gliwickim - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wprowadzony został pierwszy, najniższy stopień zagrożenia w punkcie kontrolnym w Pławniowicach. Resort zapewnił, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Odnotowano wzrost liczebności "złotych alg" w Kanale Gliwickim, zdj. ilustracyjne
Odnotowano wzrost liczebności "złotych alg" w Kanale Gliwickim, zdj. ilustracyjneRobert Harding PremiumAFP

Dla punktu kontrolnego w Pławniowicach na Kanale Gliwickim wprowadzono najniższy w trzystopniowej skali I stopień zagrożenia - podano w komunikacie resortu klimatu i środowiska. Dla pozostałych sekcji Kanału obowiązuje stan ostrzegawczy.

Sytuacja monitorowana na bieżąco. Służby w gotowości

Zaznaczono, że sytuacja na jest na bieżąco monitorowana przez służby, które "są przygotowane na wypadek potencjalnego, dynamicznego wzrostu populacji 'złotej algi'".

"Służby pozostają w gotowości i kontynuują bieżące obserwacje terenowe, bo nie można wykluczyć gwałtownego wzrostu liczebności 'złotej algi' i pojawienia się kolejnych w tym roku epizodów śnięcia ryb" - podkreślono w komunikacie. Aktualne informacje, w tym dane monitoringu Odry, są publikowane na stronie rządowej.

"Prace nad strategią finansową dla działań na rzecz Odry"

Obok monitoringu oraz bieżącego zarządzania ryzykiem na Odrze, zespół międzyresortowy kontynuuje też prace systemowe. Resort przemysłu opracowuje plan inwestycyjny w celu obniżenia zasolenia wód rzeki, trwają prace nad strategią finansową dla działań na rzecz Odry - podano w komunikacie.

"Trwają prace nad strategią finansową dla działań na rzecz Odry. Wdrażany jest aktywny model hydrologiczny IMGW-PIB, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece i "widzenie się" zrzutów przemysłowych - czytamy w komunikacie.

Międzynarodowe konsultacje

30 lipca 2024 r. odbyła się kolejna narada Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze, podczas którego przeanalizowano dotychczasowe rekomendacje dla służb i wprowadzono aktualizacje dostosowane do bieżącej sytuacji.

Omówiono również dalsze prace związane z rozwojem monitoringu i modelu hydrologicznego, który umożliwi prognozowanie sytuacji na rzece, dla poprawy jej stanu". Z kolei 31 lipca br. odbyło się robocze spotkanie z organizacjami pozarządowymi, na którym omówiono m.in. priorytety działań systemowych zmierzających do zmniejszenia zasolenia Odry, jak również kierunki działań związanych z renaturyzacją.

Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze tworzą resorty: klimatu i środowiska, infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych. 

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Delfiny w Bałtyku
      "Wydarzenia": Delfiny w BałtykuPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      187
      Super
      relevant
      57
      Hahaha
      haha
      108
      Szok
      shock
      23
      Smutny
      sad
      13
      Zły
      angry
      14
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      402
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na