Groźna bakteria w szpitalu na Śląsku. Wykryto ją w dwóch miejscach

Marta Stępień

Oprac.: Marta Stępień

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
281
Udostępnij

W chorzowskim szpitalu wykryto bakterię legionella. Sanepid przekazał Interii, że placówka medyczna została zobowiązana do natychmiastowych działań oraz przeprowadzenia dezynfekcji instalacji ciepłej wody. Na ten moment nie ma informacji o osobach zakażonych.

W szpitalu w Chorzowie wykryto bakterię legionella. Zdj. ilustracyjne
W szpitalu w Chorzowie wykryto bakterię legionella. Zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

Legionellę wykryto w dwóch miejscach Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie: w umywalce w jednej z sal na oddziale obserwacyjno-zakaźnym oraz w umywalce w pokoju pielęgniarek na oddziale psychiatrycznym.

Legionella w chorzowskim szpitalu. Sanepid podjął działania

Powiatowa Stacja Stacjonarno-Epidemiologicza w Chorzowie informację o wykryciu bakterii otrzymała w środę. Szpital powiadomił, że testy wykazały duże przekroczenie dopuszczalnych norm.

Placówka - na polecenie sanepidu - zdemontowała perlatory i słuchawki prysznicowych na oddziale psychiatrycznym oraz oddziale obserwacyjno-zakaźnym, zwiększyła dozowanie chloru w generatorze ditlenku chloru w budynku, w którym znajdują się oba oddziały. Dodatkowo szpital został zobowiązany do codziennego odpuszczania wody ze wszystkich wylewek kranowych na wskazywanych oddziałach.

Ponadto w poniedziałek, 2 września na terenie szpitala ma się odbyć dezynfekcja szokowa instalacji ciepłej wody.

W szpitalach badania w celu stwierdzenia występowania legionelli wykonywane są kilka razy w roku, ze względu na specyfikę takich miejsc i obowiązujące w nich przepisy.

Choroba legionistów. Jak się objawia?

Legionella żyje i namnaża się w wodzie o temperaturze 20-50 st. Celsjusza, przy czym ryzyko zarażenia nią jest większe w wyższej temperaturze. Występuje ona w środowisku naturalnym, lecz tam jej ilość jest zwykle niewielka. Wysoką liczebność stwierdza się natomiast w nieodpowiednio utrzymywanych sztucznych systemach wodnych, m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach i klimatyzatorach. Legionellą można się zarazić poprzez wdychanie skażonego aerozolu, tworzącego się z kropelek wody.

Bakteria wywołuje legionelozę, znaną jako choroba legionistów. To choroba układu oddechowego, która zwykle rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc. Część zarażonych pacjentów cierpi też na biegunkę, a około połowa doświadcza splątania czy majaczenia.

W większości przypadków legioneloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do śmierci dochodzi najczęściej u osób starszych i z obniżoną odpornością. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakterii legionella z człowieka na człowieka.

W ostatnim czasie w Mediolanie notowane są kolejne przypadki zachorowania na legionelozę. Do szpitala trafiło kilkanaście osób, z czego cztery zmarły. Służby podały, że ofiary miały powyżej 70 lat i cierpiały na inne schorzenia, które zwiększały ryzyko komplikacji.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: "Kredyt 0 procent" jest złą polityką publiczną
      Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: "Kredyt 0 procent" jest złą polityką publicznąRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      174
      Super
      relevant
      50
      Hahaha
      haha
      24
      Szok
      shock
      12
      Smutny
      sad
      7
      Zły
      angry
      14
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      281
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na