Reklama

Rosjanie zdobyli Sołedar. Miasto wygląda jak gruzowisko

Rosyjska armia przejęła całkowitą kontrolę nad Sołedarem. Ukraińska armia oficjalnie przyznała w środę, że wycofała się z miasta, o które od kilku tygodni toczyły się zacięte walki.

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty potwierdził, że armia ukraińska wycofała się z obleganego przez Rosjan miasta Sołedar w obwodzie donieckim - podała AFP. Czerewaty nie wyjaśnił, kiedy nastąpił odwrót.

"Po miesiącach trudnych walk siły ukraińskie opuściły Sołedar", by "wycofać się na przygotowane pozycje" - cytuje AFP wypowiedź wojskowego.

Sołedar: Ukraińcy wycofali się z miasta

Doniesienia, że Ukraińcy wycofali się z Sołedaru pojawiły się w zeszłym tygodniu. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii oceniało wówczas, że najprawdopodobniej 16 stycznia siły ukraińskie pozostawiły miasto pod kontrolą rosyjskich wojsk i najemników z Grupy Wagnera, ustanawiając nowe linie obronne na zachód od Sołedaru.
W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z "wyzwolonego" przez Rosjan miasta. Jest ono całkowicie zniszczone.

Reklama

Strona rosyjska ogłosiła wiadomość o zajęciu Sołedaru dużo wcześniej, przy czym - jak zauważał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) - bardzo wyolbrzymiała znaczenie zdobycia tego miasta. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | sołedar | Rosja | wojna

Reklama

Reklama

Reklama