Reklama

Naddniestrze może zostać wciągnięte w wojnę. Zełenski reaguje

Siły zbrojne Ukrainy są gotowe na ewentualny atak rosyjskiego wojska z terenu Naddniestrza - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Separatystyczny region może zostać wciągnięty w wojnę.

Według Zełenskiego ukraińska armia zna siłę rosyjskich oddziałów i się jej nie obawia.

Deklaracje ukraińskiego prezydenta zostały poprzedzone kilkoma incydentami w regionie, który od 1992 roku jest oddzielony od Mołdawii.

Jak poinformowały władze Naddniestrza, w poniedziałek Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego w stolicy regionu, Tyraspolu, zostało zaatakowane przy użyciu granatnika. We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego regionu poinformowało o dwóch eksplozjach dokonanych przy wieży radiowej we w miejscowości Maiac w pobliżu granicy z Ukrainą. Rada Bezpieczeństwa Regionu poinformowała, że doszło również do ataku na jednostkę wojskową we wsi Parkany niedaleko Tyraspola.

Reklama

Wojna na Ukrainie. Tyraspol oskarża Kijów

Władze w Tyraspolu oskarżył Kijów o zorganizowanie tych ataków. Ukraińskie władze odrzuciły te oskarżenia i poinformowały, że rosyjskie służby specjalne FSB próbują wciągnąć Naddniestrze w wojnę przeciwko Ukrainie.
Eskalacja konfliktu w Naddniestrzu podsyca obawy, że wojna na Ukrainie może rozszerzyć się na Mołdawię.

Zobacz też: Wojna w Ukrainie. "Rozpoczął się etap przechodzenia armii na uzbrojenie NATO"

Separatystów w Naddniestrzu wspiera kontyngent stacjonujących tam żołnierzy rosyjskich. Ukraińska armia ostrzegła we wtorek przed aktywizacją wojsk rosyjskich w tym regionie.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu we wtorek wieczorem po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wezwała ludność do zachowania spokoju.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukriana | ​Wołodymyr Zełenski | wojna | naddniestrze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy