Reklama

Obowiązkowe szczepienia w Niemczech? "Należy przygotować decyzję"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przyszły kanclerz Olaf Scholz oraz szefowie rządów landowych spotkali się we wtorek na wideokonferencji, by przedyskutować dalsze postępowanie w związku z pandemią koronawirusa. Nie dokonano wiążących ustaleń, ale wskazano na konieczność przygotowania decyzji o obowiązku szczepień przeciw COVID-19.

Po spotkaniu rzecznik rządu federalnego Steffen Seibert poinformował, że "rząd federalny i kraje związkowe potwierdzają priorytetowy cel, jakim jest znaczne zwiększenie liczby szczepień. Do świąt Bożego Narodzenia ma być możliwe wykonanie do 30 mln pierwszych, drugich i dodatkowych szczepień". Dodał, że znacząco poszerzone zostanie grono osób uprawnionych do wykonywania szczepień.

Seibert zapowiedział, że "w najbliższym czasie należy przygotować decyzję w sprawie ogólnego obowiązku szczepień".

Na spotkaniu zdecydowano również o niezwłocznym utworzeniu nowej federalnej jednostki kryzysowej w Kancelarii Federalnej, która wzmocni koordynację i współpracę w zarządzaniu kampanią szczepień. Jak przekazał rzecznik, na czele tego zespołu stanie generał Carsten Breuer.

Reklama

Głosowanie zgodnie z własnym sumieniem

W udzielonym po konferencji wywiadzie dla telewizji Bild Live przyszły kanclerz Olaf Scholz powiedział, że procedury legislacyjne powinny pozwalać każdemu posłowi na głosowanie w sprawie powszechnego obowiązku szczepień w zgodzie z własnym sumieniem.

Kolejne spotkanie szefów rządów odbędzie się w czwartek.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: szczepienia | COVID-19 | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy