Reklama

Reklama

​GIS odradza podróżowania m.in. do Włoch

W związku z koronawirusem Główny Inspektorat Sanitarny odradza Polakom podróżowanie nie tylko do Chin czy Korei Południowej, ale także m.in. do Włoch. Od 31 grudnia ubiegłego roku do 23 lutego bieżącego roku na świecie odnotowano prawie 2,5 tys. zgonów z tego powodu - czytamy w komunikacie GIS.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Jak podał w niedzielnym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny, łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano 78 833 potwierdzone przypadki koronawirusa, w tym 2 463 zgony.

Jak podaje GIS, według stanu na 23 lutego 2020 r. zgłoszono 2 463 zgony: "z Chin (2 443), Hongkongu (2), Iranu (5), Korei Południowej (5), Włoch (2), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (2), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1)".

Reklama

W komunikacie podkreślono, że Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, a także Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) oraz Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

GIS podkreślił, że w związku z ogniskami koronawirusa w północnych Włoszech rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Inspektorat przestrzega też podróżnych, którzy byli w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, by w przypadku wystąpienia u siebie objawów gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem bezzwłocznie powiadomili o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosili się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Dane, którymi dysponuje GIS, opracowano na postawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zalecenia węgierskiego MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier zaleciło obywatelom kraju, by decydowali się na podróż do północnych Włoch tylko po jej "gruntownym rozważeniu". Wiceminister spraw zagranicznych Tamas Menczer wyjaśnił, że powodem jest epidemia koronawirusa.

Menczer powiedział, że wynika to nie tylko z zagrożenia dla zdrowia, ale też stąd, że jeśli władze Włoch uznają za zasadne poszerzenie kwarantanny, to osoby przebywające na objętym nią terenie nie będą mogły go opuścić do czasu jej odwołania.

Resort zaapelował do rodaków przebywających we Włoszech, by włuchiwali się w komunikaty i ostrzeżenia miejscowych władz i postępowali zgodnie z ich zaleceniami. Jak podkreślił Menczer, węgierskie MSZ pilnie śledzi rozwój sytuacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama