Jakie korzyści mogą wynikać z CETA?
Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą wywołuje dużo emocji. Komisja Europejska podkreśla, że zapewni unijnym przedsiębiorstwom atrakcyjne możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie. Jakie są potencjalne korzyści CETA? Dla kogo umowa może stanowić szansę?

Szansa dla dużych i małych przedsiębiorstw
Ratyfikowanie umowy między Unią a Kanadą ma doprowadzić do pobudzenia wzrostu gospodarczego i zwiększania konkurencyjności gospodarki UE na otwartych rynkach na całym świecie. Komisja Europejska przekonuje, że porozumienie stworzy równe szanse zarówno dla dużych, jak i małych europejskich przedsiębiorstw.
CETA ma dać nowe możliwości szczególnie firmom zatrudniającym maksymalnie 250 pracowników, które stanowią łącznie 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Europie.
Ułatwienia dla europejskich firm w sprzedaży towarów i oferowaniu usług
CETA ma przede wszystkim ułatwić eksporterom i inwestorom z UE prowadzenie działalności gospodarczej w Kanadzie. Dzięki porozumieniu europejskie firmy mają łatwiej sprzedawać towary i świadczyć swoje usługi po drugiej stronie Atlantyku.
Europejscy przedsiębiorcy będą mogli świadczyć w Kanadzie m.in. usługi pocztowe, telekomunikacyjne oraz w zakresie transportu morskiego, środowiska i w sektorze usług finansowych.
KE prognozuje, że CETA doprowadzi do wzrostu handlu towarami i usługami między UE a Kanadą o prawie jedną czwartą. Oczekuje się, że dzięki CETA PKB w Europie wzrośnie o około 12 mld euro rocznie.
Zniesienie ceł
Komisja Europejska zwraca uwagę, że CETA doprowadzi ponadto do zniesienia 99 proc. ceł między Unią a Kanadą. Zlikwidowane ceł na towary przemysłowe ma sprawić, że europejskcy eksporterzy zaoszczędzą niemal 500 mln euro rocznie.
Obniżenie cen i szeroka oferta dla europejskich konsumentów
CETA ma też przynieść korzyść europejskim konsumentom. W jaki sposób? Po zniesieniu prawie wszystkich ceł, które importerzy z Unii muszą płacić za towary pochodzące z Kanady, produkty staną się tańsze, a ich oferta na europejskim rynku z pewnością się poszerzy.
Zlikwidowanie ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych
Zgodnie z CETA, firmy europejskie będą miały takie same prawo do udziału w procedurach zamówień publicznych w Kanadzie, jak firmy kanadyjskie.
Każdego roku rząd oraz władze samorządowe Kanady kupują towary i usługi od firm prywatnych o wartości ponad 30 mld euro. Wystawiają zamówienia publiczne lub oferty, o której następnie przedsiębiorstwa walczą ze sobą. Po wejściu w życie porozumienia CETA, europejskie firmy mogłyby licytować dostarczanie własnych towarów i usług w wielu publicznych przetargach.
Więcej miejsc pracy i podniesienie płac
Podstawową korzyścią, jaką Komisja Europejska wymienia w przypadku umowy CETA, jest zwiększenie zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej. Porozumienie ma pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy.
Komisja Europejska powołuje się tutaj na przypadek umowy o wolnym handlu między UE a Koreą Południową. Od momentu jej wejścia w życie 1 lipca 2011 roku, eksport z UE do Korei Południowej wzrósł bardzo szybko - towarów o 55 proc., a usług o ponad 40 proc. Co za tym idzie? Wartość eksportu wynosząca 1 mld euro, to około 14 tys. nowych miejsc pracy.
Ponadto, CETA ma ułatwić czasowe przemieszczanie się pracowników firm między UE a Kanadą i wprowadzić wzajemne uznawanie ich zawodowych kwalifikacji.
Na ten moment Europejczycy pracujący jako architekci, księgowi czy inżynierowie nie mogą być zatrudniani w Kanadzie, ponieważ państwo te nie uznaje ich kwalifikacji. Wraz z podpisaniem CETA może się to jednak zmienić.
Ochrona innowacyjności, sztuki i produktów spożywczych
Wszelkie innowacje, dzieła sztuki, znaki towarowe i tradycyjne produkty spożywcze pochodzące z Europy będą w Kanadzie objęte podobną ochroną do tej, która obowiązuje w Unii Europejskiej. KE zapewnia, że pozwoli to zapobiec ich nielegalnemu kopiowaniu.
CETA ma także zapewnić szczególną ochronę unijnym produktom z określonych obszarów geograficznych, m.in. szynce parmeńskiej, szynce szwarcwaldzkiej czy serowi roquefort.
Kanada zadeklarowała również, że wzmocni kontrolę w walce z towarami podrabianymi lub pirackimi.
Wzmocnienie współpracy w zakresie kontroli
Porozumienie CETA ma przyczynić się również m. in. do poprawy przejrzystości i wzmocnienia współpracy między europejskimi i kanadyjskimi podmiotami, które ustalają normy.
Unia Europejska i Kanada mają wzajemnie uznawać wyniki urzędowych kontroli. Dzięki temu zostanie zapewniona zgodność produktów z przepisami unijnymi i kanadyjskimi. Co za tym idzie - nastąpi obniżenie kosztów administracyjnych, ponieważ nie będzie konieczności dwukrotnego udowodnienia, że przestrzegano przepisów i poszczególnych norm technicznych.
UE i Kanada mają wzajemnie uznawać certyfikaty i weryfikacje zgodności w odniesieniu do wszystkich produktów, począwszy od towarów elektrycznych po zabawki.Dla przykładu: europejska firma, która chce sprzedawać zabawki na terenie Kanady, będzie musiała uzyskać ocenę tylko w UE. Jej produkt zostanie przetestowany w Europie, ale otrzyma certyfikat obowiązujący także na sprzedaż produktu w Kanadzie. Pozwoli to firmom zaoszczędzić czas i pieniądze.
Zwiększenie kanadyjskich inwestycji w Europie
W 2014 roku kanadyjskie firmy zainwestowały w Unii 14 mld euro. Aby tego dokonać, musiały wysłać do Europy swoje kadry kierownicze i ekspertów. CETA ma zachęcić do tworzenia nowych miejsc pracy i ułatwićkanadyjskim firmom czasowy transfer ich kluczowych pracowników do UE. Pozwoli to na szybszy rozwój kanadyjskich firm w Europie.
Proces ten ma działać także w drugą stronę - w stosunku do europejskich pracowników i inwestycji w Kanadzie.
