Podważali politykę antycovidową. Stanęli przed sądem lekarskim
Dziewiętnastu medyków ze Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców (PSNLiN) stanęło przed sądem lekarskim w Poznaniu. W swoich publicznych wystąpieniach podważali skuteczność szczepionek przeciw Covid-19. Krytykowali także system obostrzeń pandemicznych. Podobne procesy czekają lekarzy w Gdańsku i we Wrocławiu.
Posiedzenie sądu lekarskiego, które rozpoczęło się w piątek o godz. 11., poprzedziła manifestacja zwolenników lekarzy, których dotyczy sprawa.
Zebrani wznosili hasła m.in.: "pozwólcie im leczyć", "Izby lekarskie - upadek nauki", "Izba opresji". Na transparentach widniały hasła: "Prawi lekarze jesteśmy z wami", "Dziękujemy za prawdę i odwagę", "Izby lekarskie to sądy kapturowe". Uczestnicy zgromadzenia mieli także flagi Polski oraz zdjęcia lekarzy, w sprawie których prowadzone jest postępowanie. Fotografie medyków opatrzone były podpisem "szlachetny lekarz".
Zarzut dla 114 lekarzy: Szerzenie antyzdrowotnych postaw
Jak przypomniał przed rozprawą rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Przemysław Ciupka, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej skierował wniosek o ukaranie 114 lekarzy, którzy między październikiem a grudniem 2020 r. "mogli publicznie rozpowszechniać informacje niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i propagować postawy antyzdrowotne".
Wskazał, że sprawa dotyczy podpisania przez medyków listu otwartego polskich lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia do polskich władz oraz mediów z dnia 5 października 2020 r." oraz dwóch apeli "naukowców i lekarzy w sprawie szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2". - Każde z tych pism jest dostępne publicznie w internecie. Obwinieni podpisali jedno, dwa lub wszystkie z wyżej wymienionych - zaznaczył Ciupka.
W liście otwartym z 2020 r. m.in. podważono sens prowadzenia szczepień, czy obowiązku stosowania masek ochronnych.
Reakcja Naczelnego Sądu Lekarskiego
Ciupka wyjaśnił, że - zgodnie z postanowieniem Naczelnego Sądu Lekarskiego - sprawą 114 lekarzy zajmą się trzy okręgowe sądy lekarskie: w Gdańsku, Wrocławiu i w Poznaniu.
- Okręgowy Sąd Lekarski Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, stosując się do postanowienia organu wyższej instancji, wyznaczył termin pierwszej rozprawy na 17 marca. Wniosek o ukaranie skierowany do Okręgowego Sądu Lekarskiego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dotyczy 19 obwinionych - poinformował rzecznik WIL.