Reklama

Egzamin ósmoklasisty, matematyka. Jedno zadanie wywołało poruszenie

Egzamin ósmoklasisty 2023 trwa. Dziś matematyka. Jak poszło uczniom? Co było w arkuszu CKE? Mamy pierwsze relacje ósmoklasistów. Poruszenie wywołało szczególnie jedno zadanie.

Egzamin ósmoklasisty, dzień drugi. W środę uczniowie mierzą się z królową nauk - matematyką. Arkusze CKE otrzymali o godz. 9. I choć egzamin oficjalnie zakończył się o godz. 10:40, to pierwsi ósmoklasiści skończyli rozwiązywanie zadań wcześniej i podzielili się w sieci pierwszymi wrażeniami.

Egzamin ósmoklasisty 2023: Matematyka - tutaj arkusz CKE i odpowiedzi (przejdź)

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2023. Jak poszło uczniom?

W mediach społecznościowych czytamy, że niektórzy wyszli z egzaminu już po 30 minutach. Przypomnijmy, że czas przeznaczony na egzamin z matematyki to 100 minut.

Poruszenie ósmoklasistów wywołało zadanie z 72 goframi. Uczniowie musieli prawdopodobnie obliczyć, ile mleka i mąki muszą użyć do ich wykonania.

Jedno z zadań na egzaminie ósmoklasistów dotyczyło długości pociągu. Z relacji zdających wynika, że pojawiło się też zadanie związane z kosztem biletu do teatru.

- Myślę, że poszło mi dobrze. Wiem już, że mam jakieś błędy, ale może uda się zdobyć wymarzone 80 proc. - mówi Interii Janek, ósmoklasista z Krakowa.

Potwierdza, że zadanie z goframi pojawiło się w arkuszu. - Chodziło o proporcje - na ileś gofrów potrzeba tyle i tyle mleka i mąki, to ile potrzeba na 72 gofry. To było zadanie prawda-fałsz. Fajnie sobie z nim poradziłem. I też uśmiechnąłem się pod nosem, kiedy zobaczyłem, że chodzi o aż 72 gofry - relacjonuje Janek.

- Było też zadanie z pociągiem, gdzie obliczaliśmy jego długość na podstawie tego, z jaką prędkością w jakim czasie jedzie. Jeśli chodzi o zadanie z biletami, to było to polecenie na układanie niewiadomych. Trzeba było obliczyć, ile każdy z nich kosztuje wiedząc, że jeden z nich jest droższy i znając ich łączną cenę - opowiada ósmoklasista.

- Ciekawe było zadanie z sadem, w którym rosły jabłonie i grusze. Tych jabłoni było o 50 mniej, a liczba grusz to zdaje się 40 proc. jabłoni. I trzeba było wskazać, ile dokładnie jest jabłoni - dodaje uczeń.

Przekazał nam też, że w arkuszu były cztery zadania otwarte - dwa za dwa punkty i dwa za trzy punkty.

Janek mówi, że tegoroczny egzamin ósmoklasisty z matematyki był łatwiejszy, niż próbne, ale trudniejszy, niż egzamin z 2022 roku.

Egzamin ósmoklasisty 2023. Arkusz CKE i odpowiedzi w Interii

Podczas egzaminu ósmoklasisty z matematyki nie można było korzystać z kalkulatora. Zdający mogli mieć tylko linijkę, długopis z czarnym atramentem i butelkę wody. 

Ósmoklasistom, który dzisiejszy egzamin nie poszedł najlepiej przypominamy - bez obaw: nie ma określonego minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać. Egzaminu ósmoklasisty nie można więc nie zdać.

Każdy ósmoklasista musi przystąpić do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego). Podejście do nich jest warunkiem koniecznym, by ukończyć podstawówkę.

Arkusz CKE i proponowane rozwiązania zadań do dzisiejszego egzaminu ósmoklasisty pojawią się w Interii już o godz. 13Zostaną opublikowane TUTAJ.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzamin ósmoklasisty 2023 | matematyka | arkusze cke | CKE

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy