Egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki. Co trzeba wiedzieć?
Dzisiaj drugi z serii egzaminów ósmoklasisty 2023. Uczniowie szkół podstawowych w całej Polsce zmierzą się matematyką. Egzamin z matematyki rozpoczął się o godz. 9:00. Co mogli wnieść na salę ósmoklasiści? Jakich zadań można się spodziewać? Wyjaśniamy.
Ósmoklasiści przed matematyką czekali na przecieki. Świadczyły o tym wyniki wyszukiwania w internecie. Kończący ósmą klasę uczniowie szukali potencjalnych zadań na egzamin ósmoklasistów 2023 z matematyki. Jednak Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zadbała w tym roku o zabezpieczenie dwóch odbywających się w maju sesji egzaminacyjnych - matur i egzaminu ósmoklasisty. Zagadnienia musiałby ujawnić nauczyciel mający dostęp do arkuszy - wynika z wyjaśnień.
Egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki wystartował o 9:00
Uczniowie szkół podstawowych w całej Polsce zaczęli dzisiaj o godzinie 9:00 rozwiązywanie arkuszy CKE z matematyki.
By nie zostać wykluczonym z egzaminu trzeba przyjść punktualnie, a najlepiej nieco wcześniej. Spóźnienie się może zagrażać wykluczeniem z uczestnictwa w egzaminie.
Dla tych uczniów, którzy z różnych powodów nie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty 2023 z matematyki zaplanowany jest termin dodatkowy, który odbędzie się we wtorek 13 czerwca 2023 r. o godzinie 9:00.
Standardowy egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki trwa 100 minut. Z kolei wydłużony do 150 minut czas mają uczniowie z niepełnosprawnościami, osoby ze spektrum autyzmu czy obcokrajowcy.
Matematyka na egzaminie ósmoklasistów. Gdzie arkusz CKE i odpowiedzi?
Jeszcze dzisiaj o godz. 13:00 opublikujemy arkusz CKE z matematyki wraz z proponowanymi odpowiedziami z egzaminu ósmoklasistów. Rozwiązań zadań szukajcie w raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2023".
Egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki. Czego się spodziewać?
Na salę egzaminu ósmoklasisty z matematyki nie wolno wnosić urządzeń telekomunikacyjnych (np. smartfonów czy smartwatchy). Każdy uczeń powinien mieć długopis lub pióro z czarnym atramentem. Najlepiej co najmniej dwa egzemplarze, na wypadek, gdyby jeden z nich zawiódł.
Zobacz więcej: Egzamin ósmoklasisty 2023. Wszystko, co trzeba wiedzieć: Harmonogram, terminy, wymagania
Zgodnie z komunikatem dyrektora CKE o przyborach dopuszczalnych na egzaminie, zdający matematykę może mieć na teście linijkę.
Uczniowie słabo widzący powinni mieć swoje przybory optyczne, z których korzystają na co dzień. Obcokrajowcom przysługuje słownik dwujęzyczny.
Każdy uczeń powinien mieć legitymację szkolną lub dowód tożsamości.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Ważne dni dla tysięcy uczniów
Te zagadnienia mogą być na egzaminie ósmoklasisty 2023 z matematyki
Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki 2023 znajdzie się - według CKE - od 19 do 23 zadań (14-16 zamkniętych i 5-7 otwartych). Za rozwiązanie wszystkich zadań zdający będą mogli uzyskać maksymalnie od 28 do 32 punktów.
W zadaniach mogą pojawić się między innymi:
- działania na liczbach naturalnych oraz ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
- równania z jedną niewiadomą,
- obliczenia procentowe
- pierwiastki;
- potęgi;
- tworzenie i przekształcanie wyrażeń algebraicznych;
- obliczenia praktyczne.
Uczniowie będą musieli się także wykazać wiedzą z geometrii. Informator CKE podaje, że na egzaminie ósmoklasisty z matematyki można spodziewać się zadań uwzględniających między innymi:
- proste i odcinki;
- kąty i wielokąty;
- własności figur geometrycznych;
- obliczanie objętości i pola powierzchni graniastosłupów;
- układ współrzędnych na płaszczyźnie.
Przed egzaminem można było sprawdzić zadania z poprzednich lat wykorzystując arkusze CKE, które publikowała Interia.