Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2020. Przecieki? Uwaga, ósmoklasiści!

We wtorek (16 czerwca) rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. Co roku w internecie pojawiają się wpisy lub strony, które sugerują, że doszło do wycieku arkuszy. "Wyciekły arkusze", "przecieki", "zobacz, co będzie na egzaminie ósmoklasisty" - takimi hasłami zachęca się uczniów, by klikali w linki lub wysyłali płatne SMS-y, aby uzyskać treść pytań. Ósmoklasiści, nie dajcie się oszukać!

Tuż przed egzaminem ósmoklasisty w sieci pojawiają się ogłoszenia z "pewniakami" albo "przeciekami" arkuszy. To jednak nic innego, jak próba wyłudzenia pieniędzy. 

Ósmoklasisto, nie daj się nabrać! Oszuści chcą, aby zapłacić im za "przecieki", na przykład wysyłając SMS-a o specjalnej treści lub wykonując przelew. Pliki, które następnie przesyłane są uczniom, najczęściej zawierają zadania z poprzednich lat, opracowane w programach graficznych tak, by sugerowały, że to aktualny egzamin.

Przecieki z egzaminu ósmoklasisty?

Dyrektor CKE Marcin Smolik w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" był pytany, czy dojdzie do przecieku z egzaminu ósmoklasisty. "Nie wydaje mi się. Matura budzi większe emocje, dlatego pojawiają się podejrzenia przecieków czy fałszywe alarmy bombowe" - odpowiedział.

Reklama

Zapytany o to, jaki będzie temat wypracowania z języka polskiego, żartobliwie odpowiedział: "Na szczęście nie pamiętam. Arkusze były drukowane w marcu".

Przypomnijmy, że do ewentualnego przecieku mogło dojść podczas matur. Przed egzaminem z języka polskiego w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne". Jak się okazało, był to jednej z tematów maturalnych na poziomie podstawowym. Sprawa została zgłoszona przez CKE na policję. 

Termin dodatkowi i wyniki

Do egzaminu ósmoklasisty musi podejść każdy uczeń. Jest to warunek ukończenia szkoły podstawowej. Dodatkowy termin egzaminu dla tych, którzy nie mogą napisać go w czerwcu, został wyznaczony na 7-9 lipca.

Uczniowie otrzymają wyniki egzaminu ósmoklasisty 31 lipca.

Tutaj publikujemy pełny harmonogram i terminy.

Arkusze i odpowiedzi na Interii

Od 16 do 18 czerwca na stronach Interii będziemy publikować arkusze CKE z egzaminu ósmoklasisty 2020 oraz proponowane odpowiedzi. Znajdziecie je codziennie po godzinie 13:00 w naszym raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2020. Arkusze". Zapraszamy!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy