Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
"Rz": Prawny monopol rządu
Prokuratoria Generalna, czyli adwokat Skarbu Państwa, odbierze kancelariom obsługę spółek z państwowym udziałem. Wynika tak z projektu rozporządzenia, którym niebawem zajmie się rząd - informuje z pierwszej strony "Rzeczpospolita".
Pod kuratelę Prokuratorii ma trafić niemal 600 państwowych osób prawnych - od uczelni, przez muzea po 23 duże koncerny - spółki akcyjne z udziałem państwa, takie jak Enea, KGHM, PKO BP, PZU, czy Grupa Azoty - wylicza Marek Domagalski na łamach dziennika.
Za prawną opiekę Prokuratorii firmy mają płacić abonament - roczną opłatę uiszczaną z góry w wysokości 100-200 tys. zł. Za poszczególne usługi określono stawki, będące dwukrotnością minimalnej stawki adwokackiej (np. sporządzenie opinii to 300 zł za godzinę pracy radcy). Wynagrodzenia będą pokrywane z abonamentu. Jeśli ta kwota się wyczerpie, trzeba będzie dopłacić.
Proponowane zmiany budzą jednak wątpliwości w środowisku prawniczym.
Zdaniem prawników - jak czytamy w "Rz" - proponowane stawki w wielu przypadkach przewyższają rynkowe. Kolejna obawa dotyczy bieżącej obsługi prawniczej i szybkości działania - czy Prokuratoria nadąży? I wreszcie, czy w Prokuratorii znajdą się specjaliści z tak różnych dziedzin? W końcu pod jej opiekę trafią zarówno muzea i inne instytucje kultury, ale też przedsiębiorstwa lotnicze, i nawet studia filmowe.
Więcej na ten temat w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje