Manifestacje w obronie wolności mediów w prawie 80 miastach

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

We wtorek od godz. 18 pod Sejmem RP oraz w blisko 80 miastach odbywają się demonstracje w obronie wolności mediów. Uczestnicy sprzeciwiają się wprowadzeniu ustawy, która ma ograniczać możliwość nadawania przez media, których właściciele są spoza Europy.

Demonstracje w obronie wolności mediów
Demonstracje w obronie wolności mediówPolsat NewsPolsat News

Manifestacje pod hasłem "Wolne media, wolni ludzie" organizowane są m.in. przez Komitet Obrony Demokracji, Akcję Demokrację, Grand Press Found, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA, Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex super omnia" i Ogólnopolski Strajk Kobiet. Główna demonstracja odbywa się w Warszawie pod Sejmem RP.

Udział w spotkaniu w stolicy wziął m.in. Donald Tusk, który odczytał oświadczenie Platformy Obywatelskiej. - To one, obok niezawisłych sądów i przestrzegania praw mniejszości odróżniają demokrację od dyktatury, czy państwa autorytarnego - powiedział o wolnych mediach. - Pluralizm medialny w Polsce to zdobycz zmian przełomowego dla Polski roku 89. Przemian, które w sferze mediów przyniosły powiew wolności, a zakończyły czas politycznej cenzury i komunistycznej propagandy - dodał.Tusk stwierdził także, że obecna władza "chce zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę z tego, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda". - Można oprzeć przez jakiś czas władzę na kłamstwie, na strachu, na obojętności, na rezygnacji i zwątpieniu ludzi, ale myślę, że mogę to powiedzieć w imieniu was wszystkich. Nie wygracie, bo my nie będziemy milczeć, będziemy głośno krzyczeć. Nie będziemy słuchać waszych kłamstw - powiedział lider PO.

Protesty w obronie wolnych mediów w całym kraju

W blisko 80 miastach w Polsce o godz. 18 rozpoczęły się protesty pod hasłem "Wolne media, wolni ludzie", które mają związek z toczącymi się w Sejmie pracami nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji.

Tysiące ludzi wzięło udział w manifestacjach w całej Polsce. Protestujący skandowali "Wolne media". PAP/Łukasz GągulskiPAP
Na zdjęciu protestujący w Krakowie. PAP/Łukasz GągulskiPAP
Manifestacje zorganizowano w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Lublinie.Polsat News
Protestujący zebrali się przed sejmem. Przyszli z plakatami na których można przeczytać hasła "Będę bronił TVN. To moja stacja" i "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”, a także z logo TVN z literą "V" stylizowaną na znak victorii.PAP/Paweł SupernakPAP
Wśród protestujących pojawili się politycy. Na zdjęciu Małgorzata Kidawa-Błońska. PAP/Paweł SupernakPAP
Protestujący zebrali się także w Poznaniu. PAP/Jakub KaczmarczykPAP
Inicjator manifestacji - Komitet Obrony Demokracji - poinformował w mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej, że manifestacja została zorganizowana w obronie wolnych mediów i wolności słowa. Źródło: PAP PAP/Jakub KaczmarczykPAP
W Warszawie grupa aktywistów weszła na dach budynku Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na Krakowskim Przedmieściu.PAP/Rafał GuzPAP
Za pomocą podnośnika na dach dostały się służby, które po kolei transportują na dół poszczególne osoby.PAP/Rafał GuzPAP
Doszło tam też do przepychanek z policją. PAP/Rafał GuzPAP

Protestujący w Warszawie weszli na dach budynku Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zawiesili tam transparenty z hasłami "Wolne media". Na miejscu obecne są znaczne siły policyjne.

"Stajemy razem - by wyrazić naszą niezgodę"

"My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, »w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny« - stajemy razem - by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce" - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Według projektu nowelizacji stworzonego przez PiS, koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Mogłoby to oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez Discovery. Na środowym posiedzeniu Sejm ma wrócić do projektu nowelizacji ustawy.

O protestach w sprawie polskiej ustawy medialnej piszą zagraniczne media. "Polacy przeciwstawiają się prawu medialnemu określanemu jako »kneblujące demokrację«" - czytamy na portalu "Independent". "Polski parlament przygotowuje się do debaty nad kontrowersyjną ustawą o własności mediów zagranicznych w środę, na wtorek wieczorem zaplanowano 78 protestów przeciwko ustawie" - napisano z kolei w serwisie "Variety".

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Sroka w "Graffiti" o ustawie medialnej: W tym kształcie spowoduje napięcia na linii Warszawa-Waszyngton
      Sroka w "Graffiti" o ustawie medialnej: W tym kształcie spowoduje napięcia na linii Warszawa-WaszyngtonPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na