Reklama

Reklama

Ogólnopolski Strajk Kobiet (OSK)

Symbolami Strajku Kobiet są czerwona błyskawica, druciany wieszak i czarny parasol /PAP/Mateusz Marek /PAP
Ogólnopolski Strajk Kobiet (OSK) to polski feministyczny ruch społeczny. Powstał we wrześniu 2016 roku na fali protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 
Inicjatywa została zawiązana, kiedy 23 września 2016 roku Sejm odrzucił pierwszy obywatelski projekt ustawy Komitetu „Ratujmy Kobiety”, który liberalizował prawo aborcyjne. Ponadto skierował do prac w komisji projekt „Stop aborcji”.

25 września 2016 roku w największych miastach Polski było zorganizowano 9 manifestacji pod hasłem „#czarnyprotest”. Organizatorem inicjatywy została partia Razem. Marta Lempart, jedna z liderek OSK, w czasie swojego przemówienia przypomniała o strajku kobiet w Islandii z 1975 roku. Wezwała również do podobnego protestu kobiet w Polsce 3 października 2016 roku. Wydarzenie to zapoczątkowało powstanie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. 

3 października 2016 roku odbył się tzw. „Czarny poniedziałek”. W ramach protestu przeciwko projektowi ustawy Ordo Iuris „Stop aborcji” w 147 polskich miastach odbyły się zgromadzenia pod hasłem „Czarny Poniedziałek / Ogólnopolski Strajk Kobiet”. W protestach uczestniczyło od 98 do 200 tys. osób.

W listopadzie 2020 roku Ogólnopolski Strajk Kobiet powołał do życia Radę Konsultacyjną, która miała przekuć w rozwiązania prawne postulaty zgłoszone OSK przez tysiące protestujących po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Najważniejszymi symbolami Strajku Kobiet są czerwona błyskawica, druciany wieszak i czarny parasol. 

Temat Ogólnopolski Strajk Kobiet (OSK) znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo