Reklama

Próby nielegalnego przejścia granicy polsko-białoruskiej. Najnowsze dane

28 cudzoziemców próbowało dostać się w piątek nielegalnie z Białorusi do Polski - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Funkcjonariusze z placówki w Narewce zatrzymali "kuriera", który przewoził czterech nielegalnych imigrantów. Od początku roku, SG odnotowała ponad 250 prób przekroczenia granicy w tamtym rejonie. Wraz z końcem roku przestał obowiązywać zakaz zbliżania się do granicy.

Od początku stycznia Straż Graniczna odnotowała w Podlaskiem ponad 250 prób nielegalnego przekraczania granicy.

Funkcjonariusze z placówki SG w Narewce zatrzymali Białorusina podejrzanego o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Tak zwany kurier przewoził czterech nielegalnych imigrantów pochodzących z Afganistanu, Iranu i Iraku. Próbowali oni uciekać, ale zostali zatrzymani - poinformowała SG w sobotę na Twitterze.

Granica polsko-białoruska. Obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej

W całym 2022 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali ponad pół tysiąca osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację nielegalnej migracji przez granicę z Białorusią (zewnętrzna granica UE) i Litwą (wewnętrzna granica UE). Większość przypadków dotyczyła właśnie granicy polsko-białoruskiej.

Reklama

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje już w tym regionie zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Przestało bowiem obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Obowiązywało od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w związku z budową na granicy zapory elektronicznej. Tak SG motywowała swój wniosek o ten zakaz.

Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - wg. definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obecnie obowiązujący zakaz nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".

Czytaj też: Akcja na granicy z Białorusią. Wykorzystali rzekę

Zapora na granicy z Białorusią

Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do końca ubiegłego roku oddano do użytku sześć odcinków tej zapory elektronicznej, o łącznej długości 108 km.

SG zapowiadała w ostatnich dniach, że całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy