Reklama

Reklama

Granica z Białorusią. Zawieszony ruch na przejściu w Kuźnicy

"W związku z sytuacją na granicy polsko - białoruskiej, od 9 listopada 2021 r. od godziny 7 - zostaje zawieszony ruch graniczny w obu kierunkach na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy (DK19)" - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Podróżni, powinni się kierować na przejścia graniczne w Terespolu i Bobrownikach.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku, od godz. 7 rano, zawieszony zostanie ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy Białostockiej, zarówno osobowy jak i towarowy - poinformowała Straż Graniczna. Chorąży SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej, przekazał, że przejście w Kuźnicy będzie zamknięte do odwołania.

"Strona polska została zmuszana do takich działań w związku z brakiem reakcji strony białoruskiej na próby bezprawnego przekraczania granicy polsko - białoruskiej przez zorganizowane grupy nielegalnych migrantów w rejonie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy" - przekazała straż graniczna.

Reklama

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział w poniedziałek, że zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy nastąpiło ze względów bezpieczeństwa. - Nie chcemy, aby przy tak ogromnej liczbie migrantów odbywał się ruch graniczy, gdzie stoją samochody w kolejce, gdzie może dochodzić do różnych niebezpiecznych sytuacji - dodał.

Czytaj też: Granica polsko-białoruska. Morawiecki: Zagrożone jest bezpieczeństwo całej UE

Migranci na granicy z Polską

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się obecnie w okolicach Kuźnicy, gdzie rozbili obóz. Pilnują ich służby białoruskie.

Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Kryzys na granicy. Dane Straży Granicznej

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie dochodziło do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Czytaj też: Granica z Białorusią. Policja publikuje nowe nagranie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje