Reklama

Reklama

Granica polsko-białoruska. Kolejne incydenty, pogranicznicy ujawniają nagranie

Kolejni cudzoziemcy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę Polski z Białorusią. Straż Graniczna podaje szczegóły na temat nowego incydentu i publikuje nocne nagranie.

37 cudzoziemców próbowało minionej doby dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podaje w czwartek Straż Graniczna.

Straż Graniczna publikuje nagranie

Na Twitterze pogranicznicy informują, że wśród 37 cudzoziemców byli obywatele m.in. Sudanu, Egiptu, Tadżykistanu. "Na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych służby białoruskie obrzucały kamieniami patrole polskie, w pobliżu dziewięciu cudzoziemców czekało, aby nielegalnie przekroczyć granicę" - podaje Straż Graniczna. 

Nieprzytomny 16-latek z Jemenu. Straż Graniczna reaguje 

W środę rzeczniczka Straży Granicznej odniosła się do informacji, które w mediach społecznościowych rozpowszechniła Grupa Granica. Aktywiści informowali, że pod polską granicą, po stronie białoruskiej, od dwóch dni leży nieprzytomny 16-latek z Jemenu. Grupa apelowała o "most humanitarny" i zapewnienie chłopakowi pomocy w Polsce.

Reklama

Por. Anna Michalska podkreśliła, że we wtorek po interwencji polskiej Straży Granicznej, białoruskie służby graniczne zareagowały i zabrały grupę cudzoziemców znajdujących się po ich stronie. Rzeczniczka SG zaznaczyła, że według danych lokalizacyjnych w tej grupie była osoba, o której informowali aktywiści, prawdopodobnie obywatel Jemenu.

Aktywiści, jak oceniła rzecznik, publikowali niesprawdzone i niepotwierdzone informacje w tej sprawie. - Zarzucali służbom nieudzielenie potrzebującemu pomocy, co po raz kolejny potęgowało ataki na funkcjonariuszy - podkreśliła Michalska.

- Obserwowaliśmy sytuację również za pomocą drona. Z naszych informacji wynika, że Jemeńczyk nie potrzebował natychmiastowej interwencji medycznej. Po przybyciu na miejsce białoruskich służb, samodzielnie wstał i wraz z grupą i funkcjonariuszami białoruskimi, o własnych siłach, oddalił się - przekazała rzeczniczka SG.

Rzeczniczka zwróciła też uwagę, że cudzoziemiec był po stronie białoruskiej

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy