Reklama

Reklama

Perseidy 2022. Kiedy noc spadających gwiazd? NASA podaje termin, ale wskazuje problem

Perseidy co roku rozświetlają sierpniowe nocne niebo. Im bliżej długiego weekendu, tym "deszcz meteorów" jest intensywniejszy. Kumulacja Perseidów, czyli noc spadających gwiazd, przypada zazwyczaj z 12 na 13 sierpnia. Czy i tym razem będzie tak samo? Dlaczego obserwacja Perseidów może być w tym roku utrudniona? Oraz dlaczego meteorów warto wypatrywać także po kumulacji?

Perseidy możemy ujrzeć na niebie już od połowy lipca. Mimo wszystko największe ich skupisko następuje między 9 a 14 sierpnia. Przeważnie kumulacja wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Upewnijmy się, kiedy najlepiej przygotować się na pokaz Perseidów 2022.

Czym są Perseidy?

Perseidy są jednym z kilku rojów meteorów, które występują w ciągu roku. Wyróżnia je jednak nadzwyczajna intensywność. Obserwacje tego roju odbywają się już od dwóch tysięcy lat.

Reklama

Nazwa roju powstała od gwiazdozbioru, z którego nadlatują - Perseusza. Perseidy spadają grupami 5-15 meteorów na minutę i osiągają prędkość maksymalną wynoszącą 60 km/s.

Perseidy 2022. Kiedy "noc spadajacych gwiazd"?

Już teraz od czasu do czasu na nocnym niebie możemy ujrzeć meteory z rodu Perseidów. Mimo wszystko obecnie tylko sporadycznie przecinają niebo. Największe natężenie "spadających gwiazd" odbędzie się w terminie, który nikogo nie powinien zaskoczyć.

Kumulacja Perseidów w 2022 roku ponownie nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy to w ciągu godziny jesteśmy w stanie ujrzeć ich na niebie nawet 100.

Perseidy 2022. Jak obserwować "spadające gwiazdy"?

Na oglądanie Perseidów musimy być częściowo przygotowani. Najlepsze miejsce do podziwiania nocnego nieba powinno mieć jak najmniej źródeł światła. Dlatego też dobrze wybrać się na polanki lub łąki jak najdalej od miasta. Najciemniejsza, otwarta przestrzeń zaoferuje nam dokładny widok na każdy aspekt nocnego nieba.

Pamiętajmy również, w którą stronę powinniśmy patrzeć - na północny wschód. Podziwianie meteorów nie wymaga od nas posiadania teleskopu ani lornetki. Przy dobrych warunkach pogodowych gołym okiem będziemy w stanie dostrzec kilka lub kilkadziesiąt Perseidów w ciągu godziny.

Perseidy 2022. NASA przypomina o pełni Księżyca

Szczyt Perseidów wypada na 12-13 sierpnia. Niekoniecznie jednak termin ten będzie dobry do podziwiania "deszczu meteorów". Astronomowie z NASA ostrzegają, że w tym roku warunki na niebie nie będą sprzyjać oglądaniu. Wszystko z powodu pełni Księżyca przypadającej na 12 sierpnia. Blask Księżyca mocno zmniejszy liczbę widocznych na niebie meteorów.

Nie oznacza to jednak, że całkowicie tracimy szansę na złapanie "spadającej gwiazdy". Astronomowie podpowiadają, że Perseidy warto obserwować także po kumulacji, gdy minie pełnia Księżyca. Mniej blasku naturalnego satelity Ziemi oznacza bowiem lepszą widoczność meteorów. Perseidy będą widoczne na niebie do 24 sierpnia.

Perseidy 2022. Co oprócz nich na nocnym niebie?

Perseidy przez wielu uważane są za najbardziej widowiskowy "deszcz meteorów " w ciągu roku. Nie są natomiast jedynym takim pokazem na niebie. Równie ważne są Leonidy oraz Geminidy. Oba roje swoją kumulację mają w okresie jesienno-zimowym.

Leonidy występują w okresie 14-21 listopada. Ich kumulacja przypada na 17 listopada, a rój uważany jest za najszybszy ze wszystkich. Geminidy natomiast pojawiają się na niebie 7-17 grudnia. Kumulacja zaplanowana jest na 14 grudnia. Wtedy będziemy mogli ujrzeć na niebie ponad 100 meteorów w ciągu godziny.

***

Czytaj także:

Udar słoneczny - objawy i leczenie. Jak chronić się przed przegrzaniem?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy