Reklama

Reklama

Perseidy 2022: NASA podaje najlepszy termin do obserwacji, ale wskazuje problem

Perseidy można podziwiać już teraz, jednak największy rój spadających gwiazd pojawi się na niebie dopiero w przyszłym tygodniu. Podajemy więc dokładną datę, kiedy będzie można je zobaczyć i podpowiadamy, gdzie oglądać Perseidy. Sierpniowy deszcz meteorów najprawdopodobniej jak zawsze przyciągnie tłumy, choć w tym roku NASA przestrzega fanów astronomii przed utrudnieniami w jego obserwacji.

Sierpniowe deszcze meteorów z roju Perseidów należą do najchętniej obserwowanych zjawisk astronomicznych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. 

Na nocnym niebie już teraz można dostrzec spadające gwiazdy, jednak maksimum roju Perseidów dopiero przed nami. NASA podaje najlepszy termin do obserwacji roju meteorów, zwracając jednocześnie uwagę, że w tym roku zjawisko to zbiegnie się z innym ważnym wydarzeniem - sierpniową pełnią Księżyca

Perseidy: Czym są spadające gwiazdy, które obserwujemy co roku?

Perseidy to regularny rój meteorów, obserwowany na niebie już od ponad 2000 lat. Jest to możliwe za sprawą komety 109P/Swift-Tuttle, która przemieszcza się przez gwiazdozbiory, pozostawiając na swojej drodze drobinki pyłu, spalającego się efektownie w ziemskiej atmosferze. 

Reklama

Spadające gwiazdy swoją nazwę zawdzięczają konstelacji Perseusza, a dokładniej rzecz ujmując - gwieździe "η Persei", która się tam znajduje. Niektórzy mówią o nich również "łzy świętego Wawrzyńca" z uwagi na to, że dzień jego męczeńskiej śmierci zbiega się z czasem występowania roju meteorów. 

Perseidy 2022: Kiedy oglądać rój meteorów na niebie?

Perseidy są letnim zjawiskiem występującym zawsze od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. W tym roku można podziwiać je na niebie w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia, przy czym z maksimum roju meteorów obserwatorzy będą mieć do czynienia w nocy z 12 na 13 sierpnia 2022. 

Perseidy 2022: Gdzie oglądać w Polsce, aby mieć jak najlepsze warunki do obserwacji?

W jakim kierunku patrzeć na Perseidy? W Polsce spadające gwiazdy zobaczymy kierując wzrok na północny wschód, ponieważ to właśnie tam w nocy z 12 na 13 sierpnia znajdzie się gwiazdozbiór Perseusza. Szacuje się, że w idealnych warunkach można będzie zaobserwować nawet 100 spadających gwiazd w ciągu godziny. Najłatwiej będzie nam zauważyć je w drugiej połowie nocy, przed wschodem słońca z uwagi na dużą wysokość radiantu nad horyzontem. 

Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki do podziwiania roju meteorów, warto wyjechać poza miasto w miejsce, gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest stosunkowo niewielkie. Wysokie zabudowania, jasne neony i latarnie mogą nam bowiem skutecznie zepsuć obserwację tego niezwykłego zjawiska. 

Perseidy 2022 najlepiej obserwować na wzgórzach, rozległych polach, polanach lub łąkach. Osoby, które mieszkają w stolicy, nie muszą jednak wyjeżdżać z Warszawy.

Centrum Nauki Kopernik  od kilku lat organizuje bowiem Noc Spadających Gwiazd, podczas której bez zbędnego oświetlenia podziwiać można rój meteorów. Wystarczy wziąć ze sobą wygodny kocyk lub rozłożyć się na leżaku i wyłączyć smartfona. 

Perseidy, a pełnia Księżyca. NASA przestrzega przed utrudnieniami w obserwacji

NASA dobrze wie, że śledzenie Perseidów na niebie zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Organizacja postanowiła jednak poinformować fanów astronomii o możliwych utrudnieniach spowodowanych pełnią Księżyca. 12 sierpnia tarcza Srebrnego Globu będzie wydawać się większa i jaśniejsza niż zazwyczaj, co znacznie pogorszy widoczność Perseidów. Zwłaszcza jeśli obserwujemy je gołym okiem.

Jak wyjaśnia Bill Cooke, astronom NASA, zarządzający Biurem Meteoroid Environment w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama "tegoroczny szczyt Perseidów przyniesie najgorsze możliwe warunki dla obserwatorów". Widoczne będą więc jedynie najjaśniejsze spadające gwiazdy. 

Czytaj również: 

Niebo w sierpniu 2022: Maksimum aktywności Perseidów, koniunkcja Urana i Marsa oraz Westa 

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy