Myśleliście, że w zimie ich nie ma? Lasy Państwowe ostrzegają przed kleszczami

Oprac.: Jakub Laskowski

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
20
Udostępnij

Zimą też trzeba uważać na kleszcze – alarmują Lasy Państwowe. Trudno w to uwierzyć, ale okazuje się, że mimo kalendarzowej zimy, groźne pajęczaki wcale nie zapadają w sen i wciąż stanowią poważne niebezpieczeństwo. Wszystko za sprawą wyjątkowo wysokich jak na tę porę roku temperatur. Gdzie żyją kleszcze zimą i jak się przed nimi chronić?

Sezon na kleszcze trwa od wiosny do jesieni, ale coraz częściej zdarza się, że owady te atakują również zimą
Sezon na kleszcze trwa od wiosny do jesieni, ale coraz częściej zdarza się, że owady te atakują również zimą123RF/PICSEL

Czy kleszcze są aktywne zimą?

Jeśli ktoś myślał, że podczas zimowych spacerów może czuć się bezpiecznie, bo kleszcze o tej porze roku zapadają w sen, to jest w poważnym błędzie. Okazuje się, że o tej porze roku wciąż należy mieć na uwadze to, że groźne pajęczaki będą szukały żywicieli. Niektóre z nich przystosowały się do warunków zimowych i nie robią na nich wrażenia ani brak schronienia, ani mrozy.

Warto wiedzieć, że najbardziej niebezpieczne gatunki kleszczy uaktywniają się już przy temperaturze 7 st. C. Łagodne zimy sprzyjają przetrwaniu i zwiększeniu populacji kleszczy. Zwierzęta mogą dłużej żerować, nie muszą hamować procesów wzrostu, a młode pajęczaki mają większe szanse przetrwania.

Lasy Państwowe ostrzegają przed kleszczami

Nie bez znaczenia pozostają zmiany klimatyczne. Obecnie zimy są coraz cieplejsze, więc sezon na kleszcze może trwać nawet cały rok.

O zagrożeniu przypominają Lasy Państwowe, które w jednym z najnowszych postów na profilu społecznościowym zamieściły zdjęcie kleszcza z dość zwięzłym opisem: "Wylazły".

Pod wpisem Lasów Państwowych można znaleźć komentarze internautów, którzy przyznają, że zdarzyło im się w ostatnich dniach zauważyć kleszcze, m.in. na swoich zwierzętach.

Gdzie żyją kleszcze zimą?

Kleszcze to pajęczaki, które nie funkcjonują w temperaturze poniżej zera. Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, czynności życiowe kleszczy zostają spowolnione. Pajęczaki te przetrzymują chłód ukryte w ściółce leśnej, ale gdy kleszcz nie zdoła się ukryć w odpowiednim czasie, nie przeżyje mrozów.

Ponadto kleszcze spędzają zimę pasożytując na małych gryzoniach - myszach, wiewiórkach oraz ryjówkach. Mogą też ukrywać się w zacisznych i osłoniętych miejscach, np. dziuplach, szczelinach w korze drzew, a także stertach liści.

Jak chronić się przed kleszczami?

Wybierając się na spacer zimą po lesie w ciepły dzień lepiej nie rozkopywać liści oraz unikać wysokich traw i krzewów. Warto również używać preparatów odstraszających owady i dokładnie obserwować swoje ubranie, aby nie przynieść kleszczy do domu. Dodatkowo należy zakrywać części ciała, z którymi kleszcze mogą mieć kontakt - dłonie, okolice stawów skokowych oraz szyję.

Szczególnie narażone na ataki kleszczy są psy i koty. Przed wyjściem z psem na spacer, należy zabezpieczyć go preparatem przeciw kleszczom i założyć specjalną obrożę nasączoną substancją działającą kleszczobójczo. W sklepach zoologicznych i u weterynarzy dostępne są spraye, preparaty do wkrapiania w skórę oraz obroże przeciwkleszczowe.

Zobacz też:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Żukowska w "Graffiti" o słowach Morawieckiego: Nie boję się tego szantażu
      Żukowska w "Graffiti" o słowach Morawieckiego: Nie boję się tego szantażu Polsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      10
      Super
      relevant
      3
      Hahaha
      haha
      3
      Szok
      shock
      3
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      1
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      20
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na