Proton kontra nowotwór. Pierwsze w Polsce Centrum Cyklotronowe otwarte

Justyna Kaczmarczyk

Justyna Kaczmarczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Ultranowoczesne Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie zostało dziś oficjalnie otwarte. Byli liczni goście, listy z gratulacjami, uroczyste przecinanie wstęgi. W końcu to jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie miejsce, gdzie można przeprowadzać innowacyjną, jedną z najlepszych współcześnie rozwijanych metod leczenia nowotworu. Drzwi ośrodka stoją otworem, ale... pacjenci chorzy na raka muszą jeszcze trochę poczekać.

Centrum Cyklotronowe Bronowice, na zdjęciutomograf komputerowy do precyzyjnego ustalania polozenia nowotworu
Centrum Cyklotronowe Bronowice, na zdjęciutomograf komputerowy do precyzyjnego ustalania polozenia nowotworuJan GraczyńskiEast News

Urządzenia ze skanującą wiązką protonową, zainstalowane w Narodowym Centrum Radioterapii Hadronowej - Centrum Cyklotronowym Bronowice, działającym od dziś przy Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, należą do najlepszych i najnowocześniejszych na świecie. Metoda terapii protonowej była stosowana do tej pory zaledwie w kilkunastu krajach. Jak wyjaśniał prof. Marek Jeżabek, dyrektor IFJ PAN, ta terapia - choć nie można jej stosować w leczeniu wszystkich typów nowotworów - zapewnia w wielu przypadkach wyższą skuteczność, krótszy okres leczenia i mniejsze skutki uboczne.

Wszystko wskazuje jednak na to, że to pionierskie centrum przez najbliższe dwa miesiące nie przyjmie pacjentów, mimo że technicznie jest na to gotowe.

Póki co, w centrum będą mogli być leczeni ci pacjenci, których terapia będzie refundowana przez NFZ. - My, jako Instytut, dostarczamy wiązkę, plany terapii, czyli konkretną wyspecjalizowana usługę. Leczenie prowadzą jednostki medyczne - wyjaśniał prof. Jeżabek. W związku z tym, że ośrodek nie podpisał umowy z żadną prywatną placówką, nie można sobie samemu opłacić terapii protonami.

Prace trwają, ale jeszcze nie wiadomo, jakie rodzaje nowotworów będą leczone w Krakowie metodą radioterapii protonowej. Oznacza to, że refundacja NFZ nie jest na razie możliwa.

Do końca tego miesiąca ma być gotowa rekomendacja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a do końca listopada wycena świadczeń.

Uroczyste Otwarcie Centrum Cyklotronowe Bronowice w KrakowieMarek Lasyk East News

W maju tego roku eksperci przekazali Ministerstwu Zdrowia rekomendację dot. stosowania radioterapii protonowej w leczeniu ponad 80 różnych typów nowotworów. Jako priorytetowe - jak powiedziała dr Gabriela Sujkowska, dyrektor AOTMiT - będą rozpatrywane: nowotwory czaszki i okolicy okołordzeniowej wieku dorosłego, struniak i chrzęstniakomięsak, oponiaki złośliwe, nowotwory zatok obocznych nosa, rak gruczołowo-torbielowy gruczołów ślinowych wymagający radioterapii w okolicy podstawy czaszki,, nowotwory wieku dziecięcego wymagające napromieniowania osi mózgowo-rdzeniowej i wysoko zróżnicowane glejaki.

- Mam nadzieję, że dzięki dobrej woli Ministra Zdrowia i NFZ pierwszy pacjent finansowany ze środków publicznych będzie tutaj z początkiem przyszłego roku - powiedział mediom prof. Jeżabek.

- My z tą terapią przecieramy w Polsce szlaki. To procedura, poza leczeniem nowotworów oka, nowa, która musi być zarejestrowana. Chcemy ją jak najszybciej uruchomić -  mówił z kolei dyrektor Centrum Onkologii Oddział w Krakowie dr Jerzy Jakubowicz.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na p.o. rzecznika prasowego NFZ Sylwię Wądrzyk, w latach 2010-2014 do prezesa Funduszu wpłynęły 102 wnioski dotyczące radioterapii protonowej poza Polską: 62 z nich dotyczyło nowotworu oka, a 40 - nowotworów innych narządów. Pacjenci korzystali z leczenia w Niemczech (73 zgody), Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. W dwóch przypadkach decyzja NFZ była odmowna z uwagi na możliwość przeprowadzenia terapii w kraju.

W krakowskim CCB docelowo - jak powiedział prof. Jeżabek - może być leczonych około 700 pacjentów rocznie.

Budowa Centrum Cyklotronowego Bronowice trwała cztery lata, choć jego powstanie zainicjowano już w 2006 roku.  Inwestycja kosztowała ponad 265 mln zł.

W ramach dwóch projektów, dofinansowanych w dużej mierze ze środków unijnych, powstał ośrodek badawczy wyposażony w Cyklotron Proteus C-235, halę eksperymentalną, stanowisko radioterapii gałki ocznej i halę terapeutyczną z dwoma stanowiskami gantry, służącymi do terapii nowotworów umiejscowionych w różnych częściach ciała człowieka.

Cyklotron Proteus - C235Jan GraczyńskiEast News

Wybudowanie centrum było niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Jego utrzymanie również nie będzie tanie. Jak zatem ośrodek będzie się utrzymywał?

- Głównym źródłem finansowania ośrodka będą przychody z terapii - przyznaje w rozmowie z Interią prof. Jeżabek. - Oprócz tych kwestii, mam nadzieję, dużym źródłem przychodu będą badania kliniczne. Pod warunkiem, że taki mechanizm zostanie wypracowany. Pytałem o to dwa dni temu ministra zdrowia Mariana Zembalę, który mnie upoważnił do przekazania informacji, że rzeczywiście pracuje nad stworzeniem takiego mechanizmu - wymienia.

W perspektywie czasu trzecim źródłem finansowania centrum mają być działalność naukowa i eksperymenty. - Na przykład, jednym z problemów, z którymi muszą się uporać firmy telekomunikacyjne, to jest uszkodzenie elektroniki przez promieniowanie kosmiczne. A promieniowanie kosmiczne to w dużej mierze protony, więc u nas będzie można przeprowadzać odpowiednie badania - obrazuje prof. Jeżabek. Podkreśla jednak, że najważniejszym źródłem pieniędzy na utrzymanie ośrodka będą przychody z terapii.

Oznacza to, że finansowa przyszłość centrum zależy w dużej mierze od liczby typów nowotworów zarekomendowanych do leczenia protonami.

Jak przyznał prof. Paweł Olko, zastępca dyrektora IFJ PAN, do instytutu przychodzi kilkaset listów rocznie od chorych i ich bliskich z pytaniami o możliwość podjęcia terapii. Twórcom ośrodka nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie tłumaczyć, dlaczego na razie nie jest to możliwe.

W CCB mają być leczeni także najmłodsi pacjenci, na zdj. sale dla oczekujacych na zabiegJan GraczyńskiEast News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na