Reklama

Arcybiskup Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim. Zastąpi kard. Dziwisza

Pochodzący z Poznania arcybiskup Marek Jędraszewski, dotychczasowy arcybiskup łódzki, zastąpi kardynała Stanisława Dziwisza na stanowisku metropolity krakowskiego - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Jak poinformowano w specjalnym komunikacie, Ojciec Święty Franciszek "przyjął rezygnację księdza kardynała Stanisława Dziwisza z posługi arcybiskupa metropolity krakowskiego" i "mianował arcybiskupem metropolitą krakowskim księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego metropolitę łódzkiego".

Równocześnie - jak podaje Archidiecezja Krakowska - papież zlecił kardynałowi Dziwiszowi posługę biskupa w charakterze Administratora Apostolskiego Archidiecezji Krakowskiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez następcę.

Reklama

Kim jest nowy metropolita?

Arcybiskup Marek Jędraszewski ma 67 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1973 roku, a święcenie biskupie w czerwcu 1997 roku. Od 2012 roku pełnił funkcję arcybiskupa metropolity łódzkiego, wcześniej przez pięć lat był biskupem pomocniczym w Poznaniu, skąd pochodzi.

Od 2014 roku pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, jest też członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego, pracuje w Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary i w Duszpasterstwie Młodzieży.

Jest filozofem i teologiem (w 1991 roku uzyskał habilitację z filozofii, w 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych).

Jego zawołaniem biskupim są słowa: "Scire Christum" (z łac. "znać Chrystusa").

Arcybiskup Jędraszewski w Łodzi uznawany jest za jednego z najbardziej wyrazistych polskich hierarchów. Duchowny zasłynął zdecydowanymi wypowiedziami m.in. przeciwko tzw. czarnym protestom ("są przerażającą współczesną manifestacją cywilizacji śmierci") czy na temat katastrofy smoleńskiej ("Kłamstwo smoleńskie wciąż trwa"). Jest też zdecydowanym przeciwnikiem ideologii gender. W publicznych wypowiedziach zaznaczał, że jego zdaniem to ideologia skierowana przeciw rodzinie i dzieciom, w której człowiek kwestionuje swoją naturę.

Jak przypomina PAP, szybko zareagował na informację dotyczącą oskarżenia proboszcza jednej z łódzkich parafii o kontakty seksualne z osobą niepełnoletnią, zawiesił go w obowiązkach, zwolnił go z funkcji rektora kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim.

"To osobista decyzja papieża"

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP w wypowiedzi dla IAR podkreślił, że "ta nominacja to osobista decyzja papieża". Duchowny dodał, że arcybiskup Marek Jędraszewski to wybitny intelektualista, autor wielu nagradzanych książek. To także duszpasterz młodzieży akademickiej.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, Franciszek miał dziesięć dni temu osobiście poprosić arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o objecie urzędu metropolity krakowskiego, a na dzień ogłoszenia nominacji wyznaczył uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w imieniu Episkopatu złożył arcybiskupowi Jędraszewskiemu gratulacje. Jak napisał, ufa, że "nowe zadanie - zlecone Waszej Ekscelencji przez Ducha Świętego - stworzy wiele okazji do jeszcze ofiarniejszej realizacji posługi pasterskiej w Kościele oraz jeszcze głębszego powierzenia swojego życia i powołania Jezusowi Chrystusowi - Najwyższemu Pasterzowi".

Skąd zmiana?

Kiedy w kwietniu 2014 roku kard. Stanisław Dziwisz - obecny metropolita krakowski - świętował swoje 75 urodziny, osiągnął kościelny wiek emerytalny. Złożył wówczas na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu.

Ze względu jednak na ogromne wydarzenie, jakie miało się odbyć dwa lata później w Polsce - Światowe Dni Młodzieży - Franciszek odłożył w czasie zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej, która pełniła rolę gospodarza ŚDM.

Światowe Dni Młodzieży odbyły się w lipcu 2016 roku. Jak się okazało, następcę metropolity krakowskiego ogłoszono w grudniu, czyli dopiero ponad cztery miesiące później.

Kim jest metropolita?

Funkcja ta związana jest z administracją kościelną. Metropolita to zwierzchnik metropolii, czyli największej w kraju kościelnej jednostki administracyjnej.

Kraj dzieli się na diecezje, te z kolei pogrupowane są w metropolie (w skład metropolii wchodzi archidiecezja i 2-3 diecezje). Metropolita stoi na czele metropolii, jest jednocześnie ordynariuszem znajdującej się tam archidiecezji.

Wskazuje go papież.

Kardynał Dziwisz

Kardynał Stanisław Dziwisz był arcybiskupem metropolitą krakowskim od 2005 roku. Zastąpił na tym stanowisku kard. Franciszka Macharskiego.

Wcześniej przez lata, od 1978 r., czyli roku wyboru Karola Wojtyły na papieża, pełnił funkcję osobistego sekretarza Jana Pawła II. Kiedy to Wojtyła pełnił jeszcze funkcję metropolity krakowskiego, Dziwisz był jego sekretarzem i kapelanem.

Kard. Dziwisz ma 77 lat.

JtK

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy