Nie żyje honorowy konsul RP w Jerozolimie. Zmarł w wieku 90 lat
Zmarł izraelski architekt, honorowy konsul RP w Jerozolimie i syn żołnierza Armii Krajowej - Zeev Baran. Przez lata dbał o przełamanie negatywnych stereotypów i uprzedzeń w relacjach polsko-żydowskich. Informację o jego śmierci potwierdziło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Jesteśmy głęboko wdzięczni za jego wieloletnie, niestrudzone zaangażowanie w umacnianie stosunków polsko-izraelskich" - napisano na portalu X Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zeev Baran urodził się w 1935 r. w Wilnie. Jego ojciec - Eliasz Baran ps. Edyp - był żołnierzem Armii Krajowej.
W 1943 r. próbował wydostać z niemieckiego więzienia Bronisława Komorowskiego, również AK-owca i stryja przyszłego prezydenta RP. Wysiłki nie przyniosły efektu - Komorowski został zgładzony w styczniu 1944 r.
Nie żyje syn Eliasza Barana - żołnierza AK
Sam Eliasz Baran zginął jeszcze wcześniej, pod koniec 1943 r. w Ponarach; został zatrzymany przez kolaborującą z Niemcami litewską policję, ale pomimo brutalnego śledztwa nikogo nie wydał.
Jednym z nielicznych ocalałych z Holokaustu członków jego rodziny był Zeev Baran, który w 1948 r. wyemigrował do Izraela.
To wtedy zmienił swoje polskie imię (Włodzimierz) na Zeev (co po hebrajsku oznacza wilka). Pierwsze kilka lat spędził w kibucu.
Zmarł honorowy konsul RP w Jerozolimie. Był architektem
Po studiach na politechnice w Hajfie otworzył pracownię architektoniczną. W 1973 r. po ataku państw arabskich na Izrael wziął udział w wojnie Jom Kipur (do rezerwy odszedł później w stopniu majora).
W 1999 r. został Konsulem Honorowym RP w Jerozolimie i od tamtego czasu często przyjeżdżał do Polski. Poznał się wtedy również z Bronisławem Komorowskim, w latach 2010-2015 prezydentem RP.
Był związany z polską kulturą i literaturą, jego dom był wypełniony polskimi książkami, uwielbiał Sienkiewicza.
Nie żyje Zeev Baran. Dbał o relacje polsko - żydowskie
Wspierał różne działania na rzecz przełamania negatywnych stereotypów i uprzedzeń w relacjach polsko-żydowskich. W różnych krajach uczestniczył w serii wykładów i debat na temat: "Współżycie Historyczne Żydów i Polaków, oraz Wyzwanie Pojednania". Zaangażował się też w odnowienie polskiej kwatery na katolickim cmentarzu na Syjonie w Jerozolimie.
W 2002 r. otrzymał dyplom polskiego MSZ za wybitne zasługi dla Polski na świecie, a później został odznaczony kolejno Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polubInteria Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!