Reklama

Reklama

Zawiadomienie na Mariana Banasia. Złożył je wiceprezes NIK

Tadeusz Dziuba, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli, zawiadomił warszawską Prokuraturę Okręgową, że szef Izby Marian Banaś mógł popełnić przestępstwo. Zdaniem Dziuby, jego przełożony m.in. przekroczył swoje uprawnienia i nie dopełnił obowiązków, jeśli chodzi o obsadzanie stanowisk dyrektorskich w NIK.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NIK Mariana Banasia wpłynęło do prokuratury we wtorek. Dotyczy ono "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach, wbrew przepisom ustawy". 

W dokumencie przesłanym przez Dziubę mowa też o "angażowaniu kontrolerów w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy, nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, a także ujawnieniu tajemnicy prawnie chronionej".

Z zawiadomienia wynika też, że Banaś może ponosić odpowiedzialność za wypłacanie nienależnych świadczeń - chodzi o kwoty nie mniejsze niż kilkanaście tysięcy złotych na osobę.

Marian Banaś chciał odwołania Tadeusza Dziuby. W Sejmie nie było zgody

Reklama

Dzień wcześniej - w poniedziałek - sejmowa komisja ds. Kontroli Państwowej negatywnie zaopiniowała wniosek Banasia o odwołanie swojego zastępcy Tadeusza Dziuby. 

Szef NIK mówił w Sejmie, że "utracił zaufanie" do wiceprezesa. - Dopuścił się nieuzasadnionej krytyki prezesa NIK, wykorzystując pretekst roboczej współpracy pomiędzy najwyższymi organami kontroli Polski i Białorusi (dotyczącej sytuacji w Puszczy Białowieskiej - red.) - argumentował. 

Jak dodawał szef Najwyższej Izby Kontroli, Dziuba "swoim zachowaniem, naruszając podległość służbową oraz pragmatykę stosowaną w NIK w zakresie publicznych wypowiedzi pracowników na temat jej funkcjonowania, wykroczył poza swoje kompetencje". 

Prezes NIK składał zawiadomienie na wiceprezesa

Z kolei Dziuba uznał obecny model zarządzania Izbą za "bliski patologii". - Uważam to za skandaliczne, że polska instytucja udaje się z przyjacielską wizytą w sytuacji, kiedy ten przyjacielski kraj prowadzi z nami wojnę - ocenił.

W sierpniu 2021 r. to Banaś wnioskował do prokuratury, by śledczy zajęli się niedopełnieniem obowiązków przez Dziubę. Za taki czyn uznał odmowę głosowania podczas obrad Kolegium NIK, gdy poruszono temat Funduszu Sprawiedliwości.

Tadeusz Dziuba w latach 2011-2019 był posłem PiS, a wcześniej - między 2005 a 2007 rokiem - wojewodą wielkopolskim. Dziuba został wiceszefem NIK w 2019 r. po tym, jak nie uzyskał reelekcji do parlamentu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy