Wielka zmiana w lekcjach religii. Jest rozporządzenie MEN

Adrianna Rymaszewska

Oprac.: Adrianna Rymaszewska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
2,7 tys.
Udostępnij

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach - przekazało w piątek MEN. Od 1 września tego roku liczba katechez w tygodniu zmniejszy się z dwóch do jednej w tygodniu.

MEN wydało rozporządzenie ws. lekcji religii
MEN wydało rozporządzenie ws. lekcji religiiTomasz JastrzębowskiReporter

Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem tygodniowy wymiar nauki religii i nauki etyki w publicznych szkołach zostanie zmniejszony do jednej godziny tygodniowo. Ponadto katechezy będą musiały być organizowane na początku lub końcu rozkładu zajęć.

Oprócz tego, MEN ogłosiło stosowanie - w wypadku organizowania nauki religii poza szkołą (tj. w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym) - tych samych zasad łączenia uczniów, które obowiązują w szkole oraz stosowanie w wypadku organizowania zajęć etyki tych samych zasad jak w wypadku religii.

Ostatnim punktem jest dokumentu jest ograniczenie możliwości łączenia na lekcjach religii i etyki w grupy międzyklasowe uczniów klas I-III szkoły podstawowej wyłącznie do sytuacji, kiedy uczestnictwo w zajęciach religii lub etyki w danym oddziale klasowym zadeklaruje mniej niż siedmioro uczniów.

Rozporządzenie wejdzie w życie od 1 września 2025 r.

Rozporządzenie MEN ws. lekcji religii. Nowacka: Szkoła nie może dyskryminować

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka o podpisaniu rozporządzenia i uzasadnieniu decyzji mówiła reporterce Polsat News Natalii Glińskiej. Jak zaznaczyła, lekcje religii odbywać będą się w trybie, który obiecywał premier Donald Tusk.

- Szkoła nie może dyskryminować. Druga rzecz to pewna racjonalność. Dzisiaj w szkole podstawowej uczeń ma więcej lekcji religii przez cały tok nauczania, niż biologii, chemii, fizyki, edukacji dla bezpieczeństwa i wiedzy o społeczeństwie razem wziętych - wskazała, dodając, że nie ma "żadnego uzasadnienia, by w ten sposób wyglądał proces edukacji w szkole".

Lekcje religii w szkole. Spór MEN z Episkopatem

Sprawa lekcji religii w nowym roku szkolnym 2025/2026 była konsultowana z Kościołem, ale strony do końca nie potrafiły dojść do porozumienia. KEP wyraził stanowczy sprzeciw wobec redukcji katechezy do jednej godziny tygodniowo oraz pomysłu, by lekcje religii były umieszczane na początku lub końcu siatki zajęć, uważając go za dyskryminujący.

W ramach poszukiwania kompromisu, strona kościelna proponowała stopniową, rozłożoną w czasie, redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów.

Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Uczeń może chodzić na religię albo etykę, na oba te przedmioty lub na żaden.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Piesiewicz: Nitras Pinokiem polskiego sportu
      Piesiewicz: Nitras Pinokiem polskiego sportuRMF FMRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1200
      Super
      relevant
      427
      Hahaha
      haha
      118
      Szok
      shock
      105
      Smutny
      sad
      79
      Zły
      angry
      758
      Lubię to
      like
      Zły
      angry
      2,7 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na