Reklama

Wiceszef MSWiA: Wpis Donalda Tuska jest haniebny

"Donald Tusk jest ostatnią osobą spośród Polaków, która ma prawo takie opinie formułować" - powiedział o niedzielnym wpisie Donalda Tuska wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. "To jest wpis haniebny, który powinniśmy wszyscy jako Polacy potępić i taką postawę napiętnować i odrzucić" - dodał.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w niedzielę na swoim prywatnym koncie na Twitterze: "Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie".

"Donald Tusk szkodzi Polsce, szkodzi coraz bardziej. To jest wpis haniebny, który powinniśmy wszyscy jako Polacy potępić i taką postawę napiętnować i odrzucić. Donald Tusk jest ostatnią osobą spośród Polaków, która ma prawo takie opinie formułować, to on przecież oddał śledztwo smoleńskie Rosji, to on ściskał się na miejscu katastrofy w Smoleńsku z Putinem, prowadził politykę prorosyjską i uległą wobec Rosji" - komentował wiceminister Zieliński w Polskim Radiu 24.

Reklama

Brak poparcia dla Tuska? "Rząd słusznie zrobił"

Ocenił, że wpis Tuska potwierdza, że rząd słusznie zrobił, nie udzielając mu poparcia na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej, "bo nie reprezentuje Donald Tusk polskich interesów, ocenia w sposób niesprawiedliwy, nieuprawniony sytuację w Polsce, przenosi swoje polityczne nastawienie, swoje frustracje polityczne na arenę międzynarodową". Powiedział, że szef Rady Europejskiej nie powinien ingerować w sprawy wewnętrzne żadnego kraju i powinien zachować dystans i bezstronność.

Odnosząc się do gwizdów, jakie było słychać, gdy Tusk 11 listopada składał wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, wiceminister powiedział: "Jeżeli (Tuska) zdenerwowały gwizdy, to powinien się zastanowić, z czego one wynikają. Jeżeli polska opinia publiczna nie akceptuje jego działań - i słusznie, że nie akceptuje - to powinien się zreflektować i zmienić postawę, a nie się obrażać na Polskę".

Pytany, czy działania Tuska mogą być "kwestią wpłynięcia na sytuację w PO", Zieliński powiedział, że "jeśli Donald Tusk przenosi spory wewnętrzne w swojej partii na arenę międzynarodową i z tego robi oręż do jakiejś walki o swoją pozycję po ewentualnym powrocie do Polski, to jest jeszcze gorzej, to jeszcze gorzej o nim świadczy i o PO".

"W polskiej tradycji są dwa nurty: jeden największy, najsilniejszy, szlachetny to nurt służby Polsce, patriotyzmu, i jest nurt zdrady narodowej, nurt targowicy, nurt poszukiwania w obcych stolicach wsparcia dla swoich partykularnych interesów i korzyści. Trzeba to eliminować, potępiać" - powiedział wiceminister.

Ocena działań policji podczas marszu

Zieliński był też proszony o ocenę działań policji podczas Marszu Niepodległości. "Policja postąpiła w sprawie Marszu Niepodległości w sposób prawidłowy, to znaczy zapewniła bezpieczeństwo i ten marsz odbył się bezpiecznie. Natomiast niektóre hasła, pojedyncze, które stanowiły margines tej wielkiej patriotycznej demonstracji, zostały potem poddane analizie i policja przekazała materiał prokuraturze" - powiedział. "Nie do końca mają rację, ci, którzy chcą, aby policja albo minister spraw wewnętrznych był cenzorem każdego hasła, które pojawia się na tej czy innej demonstracji, od razu reagował" - dodał wiceminister. Według Zielińskiego, w takich sprawach potrzeba namysłu i spokojnej oceny "czy zostało naruszone prawo, czy też nie i ewentualnie kto jest temu winny". 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama