Tu trafili Kamiński i Wąsik. To największe i najnowocześniejsze zakłady w kraju
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali w czwartek rano przewiezieni z aresztu na warszawskim Grochowie. Były szef MSWiA trafił do zakładu w Radomiu, z kolei Wąsika przetransportowano do zakładu w Ostrołęce, a precyzyjnie mówiąc - w Przytułach Starych. Co wiadomo o wspomnianych jednostkach penitencjarnych? Czym wyróżnia się każda z nich i jacy więźniowie odbywają w nich swoje kary? Sprawdziliśmy.
W czwartek rano dziennikarze Polsat News ustalili, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali przewiezieni z aresztu na warszawskim Grochowie. Jak donoszono, politycy PiS skazani na dwa lata więzienia, mieli zostać rozdzieleni. Informację tę chwilę później potwierdził w mediach społecznościowych syn byłego szefa MSWiA - Kacper Kamiński. Napisał on, że Mariusz Kamiński trafił do zakładu karnego w Radomiu, a Macieja Wąsika przewieziono do Ostrołęki.
Politycy PiS zostali aresztowani we wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim. Stamtąd trafili do komendy policji przy ul. Grenadierów, a następnie przetransportowano ich na wspomniany Grochów.
Jak wyglądają i czym wyróżniają się zakłady karne, do których trafili w czwartek rano związani z Prawem i Sprawiedliwością politycy i byli szefowie CBA?
Tam trafił Mariusz Kamiński. Areszt śledczy w Radomiu
Mariusz Kamiński trafił do jednej z największych jednostek penitencjarnych w Polsce. W zakładzie przebywać może jednocześnie do 1081 więźniów. Obiekt podzielony jest na trzy pawilony mieszkalne - jeden wydzielono dla tymczasowo aresztowanych. Drugi to oddział zamknięty, w którym przebywają skazani młodociani i odbywający karę po raz pierwszy. Z kolei, jak czytamy, trzeci wyodrębniono dla skazanych i tymczasowo aresztowanych zakwalifikowanych jako wymagających osadzenia w wyznaczonym oddziale lub celi aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego - w warunkach, które pozwalają na zapewnienie wzmożonej ochrony społeczeństwa i bezpieczeństwa aresztu lub zakładu karnego.
Areszt śledczy w Radomiu to również miejsce, w którym znajduje się największy w Polsce oddział terapeutyczny dla osadzonych uzależnionych od alkoholu. Jest on przeznaczony dla skazanych recydywistów oraz osób odbywających karę po raz pierwszy. Obecnie odział pomieścić może 85 skazanych - to efekt rozbudowy obiektu w 2017 roku.
Prócz tego w areszcie, do którego trafić miał były szef CBA Mariusz Kamiński, znajdziemy także: przywięzienny szpital (oddział wieloprofilowy i psychiatryczny), nowoczesną salę gimnastyczną, 15 świetlic, osiem punktów bibliotecznych oraz bibliotekę centralną, a także dwie kaplice.
W zakładzie stale rozwija się także rządowy program "Praca dla więźniów" (zainicjowany w 2016 roku przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę - red.). Osadzeni biorą udział w kursach zawodowych, zajęciach kulturalno-oświatowych, sportowych, pracach na rzecz społeczności lokalnej oraz akcjach charytatywnych i kampaniach społecznych. Więźniowie korzystają też z szerokiej oferty programów readaptacyjnych i specjalistycznych.
Maciej Wąsik w zakładzie w Ostrołęce. Tak wygląda jednostka penitencjarna
Na początek kilka słów wyjaśnienia - nie zakład karny w Ostrołęce, a w Przytułach Starych - wsi oddalonej o nieco ponad 12 km od wspomnianego miasta. Jednostka penitencjarna powstała w 2012 roku. Zdecydowało o tym zarządzenie ministra sprawiedliwości, w którym zniesiono jednocześnie areszt śledczy w Ostrołęce i podlegający mu odział zewnętrzny w Przytułach Starych. "Nowo powstała jednostka przejęła majątek ruchomy i nieruchomy dotychczasowego aresztu śledczego w Ostrołęce" - czytamy.
Co ciekawe, obecny zakład karny mieści się w budynkach, które stawiano z myślą o szkole rolniczej, a następnie o zamiejscowym wydziale Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2006 roku niedokończoną inwestycję oraz ziemię przejęła od miasta Ostrołęka Służba Więzienna.
Jacy więźniowie trafiają do zakładu karnego w Przytułach Starych? Jest to zakład karny typu zamkniętego, półotwartego i otwartego dla recydywistów. W przypadku osób odbywających karę po raz pierwszy i przebywających w areszcie śledczym mowa z kolei o zakładzie typu półotwartego. Ci drudzy trafiają tam, pozostając do dyspozycji: Sądu Okręgowego i Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce, Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Ostrowi Mazowieckiej, Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Przasnyszu, Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie.
W obiekcie jednocześnie może przebywać do 1265 osadzonych. Jak czytamy, jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów karnych w Polsce. Jednostka funkcjonuje w ramach Systemu Dozoru Elektronicznego, a w 2022 roku dołączyła do struktury Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!