To będzie ciężka noc. W niektórych miejscach zaledwie -16 stopni

Szykuje się wyjątkowo mroźna noc. Po zachodzie słońca w rejonie Bieszczad i Tatr temperatura może spaść do -16 stopni Celsjusza. Synoptycy zdecydowali o wydaniu w związku z tym alertów pierwszego stopnia dla pięciu powiatów na południu Polski. Obowiązują one do wtorkowego poranka.

Noc z poniedziałku na wtorek może być bardzo mroźna na terenach podgórskich. IMGW ostrzega przed temperaturą na poziomie -16 stopni Celsjusza. Zdjęcie ilustracyjne
Noc z poniedziałku na wtorek może być bardzo mroźna na terenach podgórskich. IMGW ostrzega przed temperaturą na poziomie -16 stopni Celsjusza. Zdjęcie ilustracyjneMarek Maliszewski Reporter

Rozległy wyż, który umiejscowił się na północnym wschodzie Europy przyniósł nam słoneczną i spokojną pogodę., Jednocześnie jednak daje niemal gwarancję mroźnych nocy. Najbliższa może się okazać wyjątkowo zimna, zwłaszcza w części Małopolski i Podkarpacia.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Siarczysty mróz na południu

Noc będzie bardzo spokojna, przeważnie bezchmurna lub z niewielkim zachmurzeniem. Na północnym wschodzie mróz wyniesie około -4 stopnie, a w centrum i na południowym zachodzie temperatury będą dodatnie: od 1 do 5 stopni.

Trzeba się jednak mieć na baczności w dolinach podgórskich oraz w Tatrach i Bieszczadach - tam po zachodzie słońca może panować mróz na poziomie -12, a nawet -16 stopni Celsjusza.

Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Żółte alerty związane z silnym mrozem obowiązują od północy do godz. 8:00 we wtorek w następujących województwach:

  • małopolskim (powiaty: tatrzański i nowotarski);
  • podkarpackim (powiaty sanocki, leski, bieszczadzki).

W ostrzeżeniach czytamy, że oprócz silnego mrozu w tych rejonach może też wiać ze średnią prędkością od 5 do 10 km/h. To niewiele, ale przy tak niskich temperaturach nawet słabe podmuchy mogą być wyjątkowo nieprzyjemne.

Śnieg praktycznie tylko w górach

Jak podaje IMGW, obecnie najgrubszą pokrywę śnieżną notujemy w górach. Na śnieżce leży 70 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów 66 cm.

Na Kasprowym Wierchu warstwa śniegu sięga 58 cm, w Jakuszycach 36 cm, a na Śnieżniku 11 cm. Poza górami śniegu praktycznie nie ma. Na jego symboliczne ilości można się jeszcze natknąć niemal tylko na terenach podgórskich. W Bukowinie Tatrzańskiej, w Zakopanem i Białymstoku warstwa ma jedynie 1 cm grubości.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Woźniak: W Polsce mieliśmy dwie przewagi konkurencyjne, obie przepadłyRMF24.plRMF