Reklama

Reklama

Szefowa MSZ Niemiec: Kwestia reparacji jest zamknięta

- Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą - powiedziała jasno szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. Szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ze swoją niemiecką odpowiedniczką stwierdził: - Społeczeństwo polskie wciąż odczuwa traumę wskutek niemieckiej napaści w 1939 r.; to ogranicza i hamuje możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania relacji polsko-niemieckich; czas najwyższy zmierzyć się z tym problemem.

- Wiem, że ten temat interesuje wielu ludzi w twoim kraju. Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności. Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu niemieckiego jest kwestią zamkniętą - stwierdziła Annalena Baerbock na konferencji prasowej po spotkaniu.

Baerbock: Kwestia reparacji jest zamknięta

Baerbock odnosząc się do wystosowanej przez Polskę noty ws. reparacji podkreśliła, że "kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą". "Dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość z naszą Unią Europejską, jest to nie tylko nasze ubezpieczenie na życie, szczególnie w tych czasach, ale jest to naszym instrumentem na przyszłość" - oświadczyła.

Reklama

Minister spraw zagranicznych Niemiec podkreślała, że przyjaźń między Polską a Niemcami jest wielkim darem. - Dziękujemy milionom Polek i Polaków, że mimo naszych przestępstw, możemy budować wspólną przyszłość. Dobrze, że się spotkaliśmy. Wiem, że ten temat interesuje wielu ludzi w twoim kraju. Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności - mówiła.

- To cierpienie jest przekazywane z pokolenia na pokolenie - dodała.

Dodała, że było to "całkiem inne cierpienie" niż to, które Niemcy zadawały w innych krajach. Cierpienie związane z "kampanią uciśnienia, germanizacją, czystym wyniszczeniem" - zaznaczyła.

Spotkanie z ocalałymi z Powstania Warszawskiego

Baerbock podziękowała także za możliwość poniedziałkowego spotkania z osobami ocalałymi z Powstania Warszawskiego, którym "Niemcy uczynili rzeczy najokropniejsze". Dodała, że zarówno podczas tego spotkania jak i na co dzień odczuwalna jest obecność bólu wydarzeń z II wojny światowej. 

- I to mianowicie nie tylko wśród osób 90-letnich, ale także 9-letnich. Ponieważ to cierpienie jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. I tego w Niemczech może nie na co dzień jesteśmy świadomi. I szczególnie w Niemczech musimy sobie o tym przypominać - mówiła szefowa MSZ Niemiec.

Szef polskiej dyplomacji zauważył, że stanowisko rządu federalnego ws. reparacji jest rzeczywiście znane polskiemu rządu. - I właśnie dlatego sformułowaliśmy, parafowaną wczoraj przez mnie, notę - powiedział Rau.

Zgodził się ze swoja niemiecką odpowiedniczką co do wspólnej odpowiedzialności za jedność w przyszłej Europie. - Bez wątpienia mamy także wspólną odpowiedzialność wobec pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tym samym jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w tej kwestii (reparacji) będzie, w wyniku dialogu, ewoluować. Chociażby dlatego, że nikt w Niemczech i w Polsce nie może wskazać systemu moralnego czy porządku prawnego, w którym sprawca zbrodni był władny samodzielnie i wyłącznie określać zakres swojej winy, ale także zakres i czas swojej odpowiedzialności - dodał Rau.

Rau: Czas najwyższy zmierzyć się z tym problemem

Zbigniew Rau, szef polskiej dyplomacji, zwracał uwagę, że jest to trzecie spotkanie bilateralne z Baerbock w tym roku, co - jak ocenił - wskazuje na intensywność komunikacji politycznej "koniecznej dla zatrzymania reemisji polityki imperialnej w Europie i prób przywrócenia dyktatu siły nad prawem, polityki hegemonicznej ponad pokojowym współistnieniem narodów równych i wolnych".

Rau dodał, że ze względu na "dramatycznie odmienne doświadczenia z tradycją i polityką imperialną, Polska i Niemcy mają szansę wspólnie stworzyć modelowy przykład przezwyciężenia traum powstałych wskutek imperialnej polityki, terytorialnych i materialnych grabieży, prób kolonizacji i eksterminacji całych narodów".

- Społeczeństwo polskie wciąż taką traumę odczuwa wskutek niemieckiej napaści zbrojnej na Polskę w 1939 roku, niemieckiej okupacji oraz ich negatywnych konsekwencji dla kapitału społecznego, potencjału gospodarczego i dziedzictwa narodowego. To ogranicza i hamuje możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania relacji polsko-niemieckich. Czas najwyższy zmierzyć się z tym problemem - powiedział Rau.

"Bardzo liczymy na dobrą współpracę z rządem RFN"

Z tego względu - dodał minister - polski rząd wystąpił w poniedziałek do rządu Republiki Federalnej Niemiec z "wnioskiem o rozwiązanie tego problemu oraz sprawiedliwego, całościowego, materialnego i prawnego uregulowania kwestii krzywd i strat, jakie ponieśli obywatele polscy i państwo polskie w wyniku II wojny światowej".

- Bardzo liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie z rządem Republiki Federalnej Niemiec. Współpracę, która powinna stworzyć modelowy przykład przezwyciężania następstw nielegalnego użycia przemocy w stosunkach międzynarodowych - zaznaczył. - Myślę, że (...) jednoznaczne i wspólne stanowisko Polski i Niemiec w tej sprawie ma swoją wielką polityczną wymowę - powiedział Rau.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy