Straż Graniczna: 15 osób próbowało nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

Oprac.: Paulina Sowa
Straż Graniczna przekazała, że 15 cudzoziemców próbowało minionej doby dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę. Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim.

Na Twitterze Straż Graniczna informuje, że wśród 15 cudzoziemców byli obywatele Kuby, Iraku, Afganistanu i Syrii.
"Na odcinku Placówki Straży Granicznej w Mielniku sześcioosobowa grupa żołnierzy białoruskich oślepiała laserami, rzucała petardami i kamieniami w patrole służb polskich" - podała SG.
Stan wyjątkowy na terenach przygranicznych
Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.
W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.
Trwa budowa zapory chroniącej granicę.
Nabór do Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej
- Nadodrzański Oddział Straży Granicznej prowadzi ciągły nabór do służby w Straży Granicznej. W 2022 r. przyjął 20 nowych funkcjonariuszy, a na kolejnych chętnych czeka jeszcze w tym roku 50 etatów - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.
Rzeczniczka zaznaczyła, że Straż Graniczna oferuje stabilne, stałe zatrudnienie i wynagrodzenie na poziomie 4 300 zł netto (dla osób do 26. roku życia 4 670 zł na rękę ). Są też nagrody roczne, motywacyjne, jubileuszowe i tzw. mundurówka, a prawa emerytalne nabywa się po 25 latach służby.
- Nasza służba jest przy tym misją dla społeczeństwa, a Straż Graniczna daje możliwość ciągłego doskonalenia zawodowego oraz perspektywę rozwoju i uzyskania stopnia oficerskiego osobom z wyższym wykształceniem - dodała Konieczniak.
Nadodrzański Oddział SG obejmuje zasięgiem działania trzy województwa: lubuskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Funkcjonariusze SG uczestniczą także w misjach zagranicznych.