Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Środki z KPO dla Polski. "Ruszyły rekordowe wypłaty"
"Rekordowe wypłaty z KPO. Tak jak zapowiadałam - mamy już w Polsce środki - przyśpieszamy więc z inwestycjami" - poinformowała w sieci minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wyjaśniła również, na co wypłacono w czwartek pieniądze z pierwszej transzy. Na liście znalazł się m.in. program Czyste Powietrze.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała w mediach społecznościowych, że ruszyły rekordowe wypłaty z Krajowego Planu Odbudowy.
"Tak jak zapowiadałam - mamy już w Polsce środki - przyśpieszamy więc z inwestycjami" - dodała. Wymieniła także, w jakich obszarach w czwartek wypłacane będą środki. "Dziś wypłacamy: 507 mln na program Czyste Powietrze, 38 mln na wsparcie mśp w rolnictwie, 16 mln na nowe miejsca w żłobkach, 5 mln na szerokopasmowy internet w całej Polsce".
W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
Pieniądze z KPO dla Polski. "To początek"
15 kwietnia Polska otrzymała pierwszą transzę środków z Krajowego Planu Odbudowy w wysokości 6,3 mld euro, czyli blisko 27 mld złotych. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że "to dopiero początek".
"W nadchodzących latach Polska otrzyma prawie 59,8 mld euro" - uściśliła von der Leyen.
Mówiąc o pierwszym przelewie, który wpłynął do Polski, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz dodała, że "to największy jednorazowy przelew, który wpłynął z Unii Europejskiej w ciągu 20 lat członkostwa". - Następna płatność w ramach KPO ma trafić do Polski do końca 2024 roku. - To ma być drugi i trzeci wniosek o płatność - dodała.
Pełczyńska-Nałęcz: Polska może stracić duże pieniądze z Unii
Zaledwie kilka dni po tym, jak do Polski trafiła pierwsza transza pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała w sieci, że "otrzymaliśmy raport roboczy z audytu" Komisji Europejskiej w sprawie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Dokument miał wskazywać na "kolejne poważne nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z POIR (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój - red.) przynajmniej od 2018 roku".
Jak oceniła minister funduszy i polityki regionalnej, jeśli te sprawy nie zostaną rozwiązane, "Polska może stracić duże środki z funduszy UE". Zapewniła też, że "rozpoczynają szerokie działania naprawcze".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!