Reklama

Reklama

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Odrzucił wszystkie poprawki Senatu

Sejm na czwartkowym posiedzeniu przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym likwidującą Izbę Dyscyplinarną. Wcześniej Sejm odrzucił wszystkie kluczowe poprawki Senatu do tej noweli. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Głównym założeniem nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w ustawie o SN oczekuje Komisja Europejska m.in. od nich uzależniając wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Nowelizacja została zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

23 odrzucone poprawki Senatu

W czwartek w głosowaniu w Sejmie odrzucono 23 z 29 poprawek Senatu w tym wszystkie kluczowe z merytorycznego punktu widzenia. Poprawki Senatu, które nie uzyskały poparcia posłów zakładały m.in. wprowadzenie co najmniej siedmioletniego stażu orzekania w SN dla 33 wylosowanych kandydatów, spośród których sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej będzie wybierał prezydent.

Reklama

Inne odrzucone poprawki przewidywały, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieliby przestać orzekać w SN w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku. Sejm odrzucił też poprawki zakładające uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej.

Większość posłów zagłosowała też za odrzuceniem poprawek rozszerzających kryterium możliwości składania wniosku o tzw. test bezstronności i niezawisłości sędziego poprzez usunięcie przepisu przesądzającego, że "okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważania orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłości i bezstronności".

Poparcia nie uzyskała też poprawka wykreślająca z ustawy przepis wprowadzający nowe przewinienie dyscyplinarne w postaci "odmowy wykonywania wymiaru sprawiedliwości".

Sejm przyjął sześć poprawek senackich o charakterze głównie redakcyjnym. Jedna z nich dotyczy uregulowania spraw finansowych Izby Dyscyplinarnej po jej likwidacji w związku z odrębnością budżetową, jaką obecnie posiada ta Izba.

Premier: PO przeciw pieniądzom dla Polaków

- Dzisiaj jest ważne głosowanie, drodzy rodacy, gdzie Platforma Obywatelska chce głosować przeciw Krajowemu Planowi Odbudowy, przeciw pieniądzom dla Polaków. Przynajmniej będziemy wiedzieli, komu trzeba "podziękować", że te pieniądze cały czas do nas nie docierają, albo że jest jakaś zwłoka - mówił przed głosowaniem premier Mateusz Morawiecki.

Nowela zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zgodnie z nią sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. Zamiast niej w Sądzie Najwyższym ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy