Reklama

Rusza nowy dodatek do ogrzewania. Oni z pewnością go nie dostaną. Ciebie też to ominie?

Dodatek elektryczny to rozwiązanie dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania. W czwartek 1 grudnia rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o to wsparcie. Na rozpatrzenie wniosku i przyznanie dodatku urzędy będą miały 30 dni. Sprawdzamy więc, komu przysługuje dodatek elektryczny, ile wynosi oraz jak złożyć odpowiednie dokumenty. Wskazujemy także, jaka grupa z pewnością nowego dodatku nie dostanie.

Dodatek elektryczny to rozwiązanie, z którego od 1 grudnia będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Na program rząd przeznaczy ok. 1 mld zł. Czas na złożenie wniosku o dodatek elektryczny właściciele gospodarstw mają do 1 lutego 2023 roku.

Ile wynosi dodatek elektryczny?

Dodatek elektryczny jest świadczeniem jednorazowym, którego wysokość określa zużycie prądu. Rządowa ustawa przewiduje dwa progi dofinansowania energii elektrycznej. Pierwszy determinuje standardowe zużycie energii elektrycznej za 2021 rok do 5 MWh. Wysokość dodatku elektrycznego wynosi w takiej sytuacji 1000 zł

Reklama

Ile wynosi dodatek elektryczny, gdy roczne zużycie prądu przekracza 5 MWh? W takim przypadku dodatek rośnie o kilkaset złotych i wynosi 1500 zł. Dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie można uzyskać pod warunkiem dołączenia do wniosku rozliczenia rocznego. Na tym musi znaleźć się potwierdzenie zużycia energii przekraczające 5 MWh.

Komu przysługuje dodatek elektryczny?

Dodatek elektryczny trafi do gospodarstw, gdzie podstawowe źródło ogrzewania w domu zasilane jest energią elektryczną. To oznacza, że pieniądze trafią chociażby do wykorzystujących pompę ciepła. Wniosek składają gospodarstwa, które wcześniej uzyskały wpis lub zgłosiły główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Urzędnicy będą kontrolować zgodność deklaracji z wnioskiem. Komu jeszcze przysługuje dodatek elektryczny? Co do zasady, obowiązuje ta mówiąca o tym, że jeden dodatek na jeden adres. Jednak jest wyjątek. W przepisach czytamy, że jeśli:

Dodatek otrzymają dwa gospodarstwa z jednego adresu, ale z różnym źródłem ogrzewania. W takich przypadkach wsparcie będzie przyznane na podstawie wywiadu środowiskowego. Ten ma określić, czy faktycznie różne gospodarstwa korzystają z oddzielnych źródeł ciepła

Wniosek o dodatek elektryczny

Wnioski o dodatek elektryczny można składać od 1 grudnia w urzędzie gminy, przez Internet za pośrednictwem ePUAP lub profilu zaufanego. Oprócz danych osobistych wniosek musi zawierać takie informacje, jak numer rachunku bankowego czy rodzaj źródła ciepła (pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny).

Wniosek o dodatek elektryczny zawiera także informacje o ilości osób w gospodarstwie domowym. Jeśli jest ono wieloosobowe, należy podać dane wszystkich jego członków.

Kto nie dostanie dodatku elektrycznego?

Jednorazowy dodatek elektryczny nie przysługuje, jeśli wcześniej złożono wniosek o dopłatę do innego opału. Mowa oczywiście o dodatku węglowym, ale także dodatku do drewna, oleju opałowego czy gazu. Dodatek elektryczny nie trafi do osób, które odmówią wywiadu środowiskowego. Złożone wnioski po 1 lutego 2023 roku nie będą rozpatrywane.

Dodatek elektryczny nie trafi też do gospodarstw z fotowoltaiką. Ich właściciele korzystają już z systemów upustów oraz net-billingu. Rząd tłumaczy, że właściciele fotowoltaiki odprowadzają prąd do sieci oraz rozliczają się z tego z operatorami. Stąd decyzja, by dodatek trafił do tych, którzy nie mają takich możliwości.

CZYTAJ TAKŻE:

Czy komornik może zabrać dodatek węglowy albo dodatek energetyczny?

Nowe taryfy na energię elektryczną. Prezes URE: Te taryfy wzrosną

Mój Prąd 2023 i dofinansowanie do fotowoltaiki. Ile można dostać na panele?                        

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy