Reklama

Reklama

Reparacje wojenne od Niemiec. Terlecki: Sprawa pojawi się na najbliższym posiedzeniu Sejmu

- Sprawa reparacji wojennych od Niemiec będzie obecna na najbliższym posiedzeniu Sejmu, m.in. jeśli chodzi o dalsze działania - zapowiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

- Sprawa reparacji będzie obecna na najbliższym posiedzeniu Sejmu. PiS wykorzysta formułę informacji bieżącej - powiedział szef klubu PiS podczas forum ekonomicznego w Karpaczu.

Jak przyznał, trzeba wyjaśnić kilka kwestii w tej sprawie, "raportu, ale także dalszego procedowania, co dalej z tym; harmonogramu" - mówił.

"Możliwa uchwała Sejmu"

Terlecki stwierdził ponadto, że możliwa jest też uchwała Sejmu dotycząca reparacji.

Powiedział też, że rozpoczęło się już tłumaczenie raportu o polskich stratach wojennych na język niemiecki. Według wcześniejszych zapowiedzi, po przetłumaczeniu raportu, do Niemiec ma zostać skierowana nota dyplomatyczna.

Reklama

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w najbliższym czasie należy się spodziewać noty dyplomatycznej do rządu Niemiec w sprawie reparacji. Ma ona być podparta "bardzo dokładnymi analizami, materiałami, które nie tylko pokazują nasze racje od strony moralnej, historycznej, ale także od strony politycznej i prawnej".

p

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy